Değişen İklim Koşulları Doğal Felaketlere Sebep Olabilir

23 Haziran 2016 Perşembe 13:40
Bu haber 1274 kez okundu

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdulla Sakallı, değişen iklim koşullarının gündelik hayatımıza olası etkileri konusunda uyarılarda bulundu.

Değişen İklim Koşulları Doğal Felaketlere Sebep Olabilir
Etkisini bu günlerde ciddi şekilde hissettiğimiz hava durumlarındaki değişiklikler ve mevsim normalleri üzerindeki bunaltıcı sıcaklar ile birlikte Akdeniz ikliminin gelecekte değişeceğini, mevsimlerdeki sıcaklık ve yağış salınımlarının alışılanın üzerinde görüleceğini belirten İSTE Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdulla Sakallı: “İklimdeki bu değişiklikler, bölgemizdeki insan sağlığını, yaş sebze ve meyve ticaretini, sanayi üretimini olumsuz yönde etkilemesinin yanında, bölge için çok büyük önem arz eden tarımsal faaliyetlerden özellikle ekim, dikim ve hasat zamanları ile birlikte, bitkisel hastalıkların, zararlıların çeşitlerini ve etkilerini artıracaktır. 21. yüzyıl teknolojileri, her ne kadar doğal afetlerin önüne geçmeye tam olarak olanak sağlamasa da, felaketlerin önceden haber verilmesini ve felaketlere karşı önlem alınıp kayıpların azaltılmasını sağlamaktadır. Bu noktada, üniversitelerdeki ve araştırma merkezlerindeki araştırmacılara önemli sorumluluklar yüklenmektedir. Bu sorumluluğun bilinciyle, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi olarak, bölgemizdeki iklim değişikliklerinin bizleri nerelere götüreceğini ve bölge üzerindeki olumsuz etkilerini uydu ve model verileri yardımıyla araştırmaktayız” diyerek, özellikle bölgemizdeki olası iklim değişiklikleri nedeniyle meydana gelebilecek çevresel felaketleri 3 ila 7 gün öncesinden haber veren sistemler üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Bu tarz çalışmaların daha faydalı hale gelebilmesi için etkin bir “Üniversite-Sanayi-Kamu-Toplum işbirliğine” ihtiyaç olduğunun altını çizen Yrd. Doç. Dr. Abdulla Sakallı; “Birçok çevresel felaketin önüne geçilemese de etkisi azaltılabilir, bunun için izleme ve modelleme sistemlerinin kurulması gerekliliği mevcuttur. İhtiyaç duyulan böyle bir izleme ve uyarı sisteminin kurulumu ve işletilmesi için her türlü desteğe ve işbirliğine hazırız” dedi.

Yorum Gönder