Enerji Teknolojileri İSTE’nin Odağında

16 Mart 2020 Pazartesi 10:09
Bu haber 186 kez okundu

İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO) tarafından ‘Teknoloji Sohbetleri’ kapsamında, İSTE Merkez Kampüs’te, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda ‘Enerjiyi İSTEmek’ konulu bir oturum düzenlendi.

Enerji Teknolojileri İSTE'nin Odağında
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO) tarafından ‘Teknoloji Sohbetleri’ kapsamında, İSTE Merkez Kampüs’te, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda ‘Enerjiyi İSTEmek’ konulu bir oturum düzenlendi.

“Enerjiyi İSTEmek” başlıklı sunumda İSTE Enerji Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Suha Orçun Mert, insanlığın enerjiye ihtiyacının tarihsel gelişimiyle başlayarak küresel ölçekte enerji ihtiyacı, üretim ve tüketim öngörüleri üzerine bilgilendirme yaptı. ‘İSTE’li olmak demek, enerjik olmak demektir’ diyerek sözlerine başlayan Doç. Dr. Mert; “İklim değişikliği artık bir sorundan çok kriz halini almıştır. Tüm dünya bu krizi nasıl aşabileceğini tartışıyor. Nükleer enerji gibi sera gazı salmayan ve havayı kirletmeyen enerji kaynağının, çevreye salınan karbonun sınırlandırılmasında önemli bir yeri vardır. Sera gazı etkisinde en büyük payı fosil yakıtlar oluşturuyor. Güneş, rüzgâr ve nükleer gibi düşük karbonlu enerji üreten enerji kaynakları atmosferik sera gazı ve iklim değişikliğinin yönetimi için önemli olarak değerlendiriliyor. Düşük karbonlu elektrik üretimi ya da karbonsuz enerji kaynaklarına geçiş iklim krizine çare olacak uygulamalardandır. Son dönemlerde yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretimi hızla artmakta. Ancak bu tip enerji üretim yöntemlerinin daha geniş alanlarda kullanılması gerekmektedir. Rüzgârın ya da güneşin olmadığı zamanlarda da, güç şebekesine temiz enerji tedarik etmemizi sağlayacak teknolojiler gerekiyor. Fosil yakıtlardan düşük karbonlu elektrik üretimine geçişte nükleer enerjinin rolü artık daha fazla dikkate alınıyor. Nükleer enerji, dünyanın elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu üreten karbonsuz bir enerji kaynağıdır. Ayrıca yenilenebilir enerjiyi tamamlamak için çok güvenilir bir temiz enerji kaynağı olarak hizmet etmektedir” dedi.

Doç. Dr. Mert sunumunun son kısmında; güneş, rüzgâr ve hidrojen enerjisindeki yeni olasılıklar ve darboğazlardan bahsetti. Doç. Dr. Mert konuşmasını, CO2 salınımı ve yakalanmasına dikkat çekti. Enerjinin etkin ve verimli kullanılmasının önümüzdeki dönemde evsel, sanayi ve ulaşım sektörlerinde öneminin artacağını belirtti. Bu yöndeki AR-GE faaliyetlerinin ve çalışmalarının hem İSTE de hem de küresel ölçekte artarak devam etmesinin beklendiğini söyleyerek noktaladı.

Yorum Gönder