İSTE Öğrencilerinden Anlık Afet Hasar Tespiti

08 Mayıs 2023 Pazartesi 12:01
Bu haber 193 kez okundu

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) öğrencileri TEKNOFEST 2023’te "Afet Bilgi Döküm Cihazı" ve entegre uygulaması ile insanların acil toplanma alanlarına en hızlı biçimde ulaşması sağlanıyor.

İSTE Öğrencilerinden Anlık Afet Hasar Tespiti

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) öğrencileri TEKNOFEST 2023’te "Afet Bilgi Döküm Cihazı" ve entegre uygulaması ile insanların acil toplanma alanlarına en hızlı biçimde ulaşması sağlanıyor.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), 2018 yılından bu yana Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı yürütücülüğünde düzenlenen, Türkiye'de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşı olduğu TEKNOFEST’te bu yıl da başarılara imza atmaya devam ediyor. İSTE öğrencilerinin geliştirdiği “Afet Bilgi Döküm Cihazı" ve entegre "Zelzele" uygulaması TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Afet Yönetimi kategorisinde Türkiye 4.sü olmayı başardı.

İskenderun Teknik Üniversitesinden (İSTE) Zelzele takımının danışmanlığını İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Nazif Çalış yaparken takım kaptanlığını yüksek lisans öğrencisi Yunus Emre Cambaz yapıyor. İSTE öğrencilerinin İskenderun Gençlik Merkezi'nin desteğiyle geliştirdikleri "Afet Bilgi Döküm Cihazı" deprem, heyelan, sel gibi doğal afetlerde binaların anlık durumları hakkında bilgi veriyor. Deprem anında acil toplanma alanlarına en hızlı biçimde ulaşılması için açık olan yollara ait afet haritası bilgisini içeren cep telefonu uygulaması "Zelzele" ile entegre çalışan Afet Bilgi Döküm Cihazı projesi, afet durumlarında daha hızlı bilgi akışı sağlarken, yardımların da daha hızlı ulaştırılmasına imkan sağlıyor.

Afet esnasında olası elektrik kesintilerinden ve telekomünikasyon kaynaklı sorunlardan etkilenmeyen Afet Bilgi Döküm Cihazı, binaların tepesine yerleştiriliyor. Binanın kaç katının çöktüğünü ya da içerisinde kaç kişinin yaşadığını anlık olarak bildiren sistem son kullanıcılar için oluşturulan 'Zelzele' mobil uygulaması ile kişilerin yıkılan binada olup olmadıklarını da tespit edilebiliyor. Yarışmada elde ettikleri başarıya sundukları destekten dolayı İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci ile İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof Dr. Nazif Çalış'a teşekkürlerini belirten Zelzele takımı öğrencileri deprem sonrası ihtiyacı biz yerinde gördüklerini ve deprem öncesi başladıkları projeye hızla devam ettiklerini ifade etti.

TEKNOFEST’te elde ettikleri başarıdan ötürü öğrencileri ve takım danışmanları Prof. Dr. Nazif Çalış’ı tebrik eden İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci “karanlıkları aydınlatacak doğru yolun ancak bilim ışığı olabileceğine inanıyoruz. Depremden doğrudan etkilenen öğrencilerimizin ve personellerimizin derhal çalışmaya, üretmeye ve başarmaya devam etmesi, yaşananların tekrarlamaması çabalamasıdır. Projenin hayata geçirilerek kullanılmasını, insanlık için yararlı olmasını diliyor öğrencilerimizin başarılarının devamını diliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Gönder