İSTE’li Mühendislerden Depremi Önceden Bildiren Uygulama

04 Eylül 2023 Pazartesi 13:01
Bu haber 210 kez okundu

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Teknoparkta faaliyetlerini sürdüren mühendislerin geliştirdiği uygulama hem depremi önceden haber veriyor hem de deprem sonrası acil yardım çalışmalarına katkı sağlıyor.

İSTE'li Mühendislerden Depremi Önceden Bildiren Uygulama

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Teknoparkta faaliyetlerini sürdüren mühendislerin geliştirdiği uygulama hem depremi önceden haber veriyor hem de deprem sonrası acil yardım çalışmalarına katkı sağlıyor.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Teknoparkta görev yapan mühendislerin geliştirdiği uygulama hem depremi önceden haber veriyor hem de deprem sonrası yardım çalışmalarına katkı sağlıyor. 6 Şubat depremini yaşayan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Teknoparkta faaliyetlerini sürdüren mühendislerin geliştirdiği uygulama hem depremi önceden haber veriyor hem de deprem sonrası acil yardım çalışmalarına katkı sağlıyor. 6 Şubat depremini yaşayan 10 mühendis, İSTE  İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazif Çalış’ın koordinatörlüğünde Zelzele Afet Bilgi Döküm Cihazı ve cihazla entegre çalışan ZELZELE ismini verdikleri bir uygulama geliştirdi. Depremden 30 saniye öncesine kadar sarsıntıyı bildirecek cihaz aynı zamanda depremzedeler ve yardım ekiplerine büyük kolaylık sağlayacak şekilde dizayn edildi. Cihaz çalışmak için internet, elektrik ve telekomünikasyon altyapısına gereksinim duymadan anında iletişim kurulmasını sağlayabiliyor. Geliştirilen uygulama Nisan 2023 te İstanbul'da düzenlenen TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Afet Yönetimi kategorisinde Türkiye 4.sü olmayı başarmıştı. Uygulama geliştirilerek bu yıl Ankara’da düzenlenen yarışmada ikinci olmayı başardı.

Uygulamayı geliştiren ekibi bizzat ziyaret ederek tebrik eden İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci “bu denli yıkıcı bir depremin ardından hocamızın ve mühendislerimizin geliştirdiği cihaz ve uygulamayı ülkemiz için önemli bir kazanım olarak değerlendiriyorum. Dilerim ki kullanıcısı ve istifade edeni bol olur. Ayrıca, İSTE Teknopark’ın gelişmeye ve geliştirmeye İSTEkli olarak yoluna devam ettiğini belirtmek isterim. Her zaman ve her yerde öğrencilerimizin yanındayım” dedi.  

Yorum Gönder