Amatör Denizcilerin Eğitimleri İskenderun’da Başladı

26 Kasım 2018 Pazartesi 16:01
Bu haber 148 kez okundu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan, “Hedef 2023: Bir Milyon Amatör Denizci Projesi" kapsamında İskenderun’da eğitim programı gerçekleştirildi.

Amatör Denizcilerin Eğitimleri İskenderun'da Başladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan, “Hedef 2023: Bir Milyon Amatör Denizci Projesi" kapsamında İskenderun’da eğitim programı gerçekleştirildi.

2023'e kadar 1 milyon vatandaşa denizcilik kültürünü aşılamak, verilecek denizcilik eğitimi sonunda Amatör Denizci Belgesi düzenlemek, 'denizci millet denizci ülke' hedefine ulaşmak ilkesi çerçevesinde ücretsiz olarak İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi konferans salonunda toplantı düzenlendi. Uzak yol Kaptanı Abdurrahman Burak tarafından slâyt görüntüleri eşliğinde nazari olarak ders anlatıldı.

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çelikkol, 2.Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Salih Doğan, 1.Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ali Çağlarsu, İskenderun Emniyet Müdürü Mustafa Mithat Tolunay, Liman Başkanı Hüseyin Demir, İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kutlu ve Yönetim Kurulu üyeleri ile sektörde yer alan firmaların temsilcileri katıldı.

Toplantıda kursiyerlere, ‘Tekne Kısımları ve Donanımları, Teknede yönler, Denizcilikte yönler, deniz akıntıları, rüzgâr yönleri, teknelerin rıhtımlara yanaştırılma şekli, teknelerin hızı, teknelerin demir atacakları yerler; seyir haritalarının okunuş şekli, denizde kullanılan mesafe birimi, şamandıralar, uluslararası denizde çatışmayı önleme kuralları, acil durumlarda kullanılabilecek olan arama ve kurtarma vericisinin bulunacağı yerler, tekne kullanan kişinin bilmesi gereken sağlık ve güvenlik için öğrenmesi gereken temel ilk yardım bilgileri, teknenin emniyetle geçişini sağlayabilmek, acil durumlarda yer bildiren telsiz vericileri, tekne fenerleri” gibi bir çok başlıklarda bilgiler aktarıldı.

Yüz yüze verilen görsel eğitimin ardından kursiyerler yazılı sınava tabi tutuldular. Başarılı olanlara ‘Amatör Denizci Belgesi’ verilecek.

Yorum Gönder