Ambulans’a Yol ver, 112’yi Gereksiz Meşgul Etme!

15 Ekim 2020 Perşembe 17:12
Bu haber 777 kez okundu

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, İl Ambulans Servisi Başhekimliğini ziyaret ederek geçtiğimiz günlerde kutlanan 12 Eylül Dünya İlk Yardım gününü kutladı.

Ambulans'a Yol ver, 112'yi Gereksiz Meşgul Etme!

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, İl Ambulans Servisi Başhekimliğini ziyaret ederek geçtiğimiz günlerde kutlanan 12 Eylül Dünya İlk Yardım gününü kutladı. Hambolat, 112 acil çağrı merkezinin asılsız çağrılarla meşgul edilmemesi üzerine vurgu yaparak, “112 Acil hattını gereksiz yere meşgul etmemeliyiz ve trafikteki Acil Yardım Ambulanslarına yol verme hususunda daha duyarlı olmalıyız. 112 Acil çağrı hattının bir gün kendimiz veya sevdiklerimiz için lazım olabileceğini asla unutmamalıyız” dedi.

Hatay İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Mehmet Kaçıra, ziyarete gelen heyetikapıda karşılayarak, İlimizde yürütülen 112 Acil Sağlık Hizmetleri, Ambulans ve Vaka Hizmetleri, Personel ve teçhizat donanımı hakkında detaylı bilgiler sundu.

Daha sonra İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, çağrı merkezi ve 112 Acil Yardım ambulanslarında görevli sağlık personelleri ile bir araya gelerek bir süre sohbet etti ve yürüttükleri zorlu ve meşakkatli görevlerinden dolayı teşekkür ederek, başarılar diledi.

“Hatay 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği olarak Hatay ilinde, 74 adet tam donanımlı kara ambulansı, 2 adet motosiklet ambulans, 1 adet paletli kar ambulansı, 3 adet dört yataklı tam donanımlı kara ambulansı, 1 adet yoğun bakım/obezite ambulansı ile halkımıza hizmet sunumunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz” diyen Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, “Ayrıca 4 adet A tipi(Hekimli), 2 adet B tipi, 4 adet C tipi olmak üzere toplam 60 Acil çağrı istasyonumuz ve bir adet komuta kontrol merkezi ile bildirilen vakaları kabul ederek hastaların en hızlı şekilde sağlık tesislerine sevk organizasyonlarını gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Hambolat, 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin önemli bir sağlık hizmeti olduğunu, bu pozisyonlarda çalışan, görev alan ve sorumlulukları hayli fazla olan sağlık personellerinin, müdahalesindeki etkinlik, verimlilik ve kaliteyi her zaman üst seviyede tutmaya çalıştıklarını da belirtti.

Hambolat, “Sağlık politikalarındaki ani gelişmeler, Korona Virüs salgını ile mücadele, teknolojik yenilikler ve ifa edilen meşakkatli çalışmalarla acil sağlık hizmetlerinde ciddi gelişmeler elde etmemize, Bakanlığımızca sürekli olarak yayınlanan kamu spotlarına ve her kademede verilen bunca eğitimlere rağmen maalesef asılsız ihbar sayısı ve karşılığı olmayan çağrıların halen yüksek olması bizleri üzüyor. 112 Acil hattını gereksiz yere meşgul etmemeliyiz ve trafikteki Acil Yardım Ambulanslarına yol verme hususunda daha duyarlı olmalıyız.112 Acil çağrı hattının bir gün kendimiz veya sevdiklerimiz için lazım olabileceğini asla unutmamalıyız” ifadelerine yer verdi.


Yorum Gönder