Arsuz’ da Uluslararası Resim Sergisi

09 Temmuz 2018 Pazartesi 18:48
Bu haber 135 kez okundu

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Arsuz Belediyesi katkılarıyla, Füsun Sayek Sağlık ve Eğitim Geliştirme Derneği ile Galeri Soyut işbirliğiyle düzenlenen 'Galeri Soyut Sanatçı Buluşmaları Resim Sergisi’nin açılışına katıldı.

Arsuz' da Uluslararası Resim Sergisi

Füsun Sayek Sağlık ve Eğitim Derneği koordinesinde, Arsuz’un kalkınmasında zaman zaman katılım sağladığı galeri soyut sanat galerisi önderliğinde yurt içi ve yurt dışından ressamların katıldığı bir resim çalıştayı düzenlendi.

'Galeri Soyut Sanatçı Buluşmaları Resim Sergisi’nin açılışına, Kaymakam Musa Sarı, Belediye Başkanı Nazım Culha, Kent Konseyi ve Dernek Başkanı İskender Sayek, siyaset ve iş dünyasından misafirler, sanatçılar ve kursiyerlerin katıldığı serginin belirli bir kısmının gelirleri tıp eğitimi gören öğrenciler için burs fonuna aktarıldı.

Düzenlenen bu etkinlikle Arsuz’da ünlü sanatçılarında katılımı ile güzel bir sanatsal etkinlik düzenlenmesinin yanı sıra eğitime de anlamlı bir katkının sağlandığını belirten Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, dernek başkanı İskender Sayek ve yönetimine, destek sunan herkese ve sanatçılara ilçe adına teşekkür etti. Kaymakam Sarı, sanatçılardan Arsuz adına bir kültür elçisi olmaları isteğini belirterek emeği geçen herkesi kutladığını ifade etti.

İlçede çok önemli, çok değerli bir etkinlik için bir araya geldiklerini ifade eden Başkan Culha, “Bu etkinliği bize yaşatan öncelikle sevgili hocamız, Kent Konseyi Başkanımız Prof. Dr. Sayın İskender Sayek Beyefendiye teşekkür ediyorum.  Bu resim çalışmaları ulusal ve uluslararası düzeyde çok değerli sanatçılarımızın katılımıyla gerçekleşti. Sanatçı arkadaşlarımızı ziyaret etme fırsatım oldu. Eserlerini o zamanda gördüm. Bugün de gezdim hakikaten inanılmaz güzel eserler. Ama en önemlisi bu güzel çalışmaların bir bölümünün Füsun Sayek Sağlık ve Eğitim Geliştirme Derneği’nin,öğrencilerimize vermiş olduğu burslara katkı sunacak olması. Biz Soyut Galeri, Arsuz Belediyesi ve Füsun Sayek Sağlık ve Eğitim Geliştirme Derneği ile birlikte düzenlemiş olduğumuz bu etkinliğin amacına ulaştığını ve bize çok güzel anlar yaşattığını gördük. Çok mutlu olduk. İlçemiz ilçe olarak yeni bir ilçe ama yerleşim birimi olarak, değerli bir yerleşim yeri olarak çok eski bir tarihi var. Demin Mehmet hocamın ifade ettiği gibi bazı insanlarımız detaylı olarak biliyorlar, bazı insanlarımız Arsuz nerede, bazen de bize Tarsus diye söylüyorlar.

Bize bu güzel eserleri kazandıran sanatçı arkadaşlarımızın, kendi bölgelerine gittiklerinde sadece gördüklerini anlatmaları bile yetiyor bize. Buradaki barışı, huzuru, sevgiyi, kardeşliği, tabiat güzelliğini, maviyi, yeşili, mavi ve yeşilin birleştiği en iyi uyumun burada olduğunu anlatacaklar ben eminim. Bu bağlamda ben bu çalışmada emeği olan hocalarımıza, sanatçı arkadaşlarımıza, ondan sonra sevgili İskender hocam ve Mehmet hocama, soyut galeri yöneticisi arkadaşıma teşekkür ediyor, hepinize saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından katılımcılara teşekkür belgeleri verilerek, sergi alanı gezildi.

Arsuz İskender Sayek Kültür Evi’nde düzenlenen Sergi, 17 Temmuz tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.


Yorum Gönder