Bakan Akar; ‘Gerekli Karşılık Verildi’

04 Şubat 2020 Salı 17:23
Bu haber 119 kez okundu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hatay'da sınırın sıfır noktasında incelemelerde bulundu.

Bakan Akar; ‘Gerekli Karşılık Verildi'

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hatay'da sınırın sıfır noktasında incelemelerde bulundu. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib'de 8 kişinin şehit olduğu saldırıya ilişkin, “Şu ana kadar 54 rejim hedefi ateş altına alınmış, çeşitli kaynaklardan aldığımız bilgilere göre de 76 rejim mensubu, askeri etkisiz hale getirilmiştir" dedi.

Bakan Akar  ve beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve ilgili kurum temsilcileri ile Suriye sınırının sıfır noktasında Türk Silahlı Kuvvetlerinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki faaliyetlerinin yönetildiği Harekat Merkezi’nde birlik komutanları ile görüşüp bilgi aldı. Bakan Akar, rejimin ateşkesi sürekli ihlal ettiğini belirterek, “Soçi ve Astana’da belirlenen mutabakatlar kapsamında başlatılan süreç devam ediyor. Ancak her seferinde rejim tarafından bu ateşkesler bozulmuş, bu ateşkeslerin sürekliliği sağlanamamıştır” dedi.

Rejim tarafından gece saat 01.13’te ateş açıldığını kaydeden Bakan Akar, rejime gerekli karşılığın verildiğini söyleyerek, sözlerine şunları ekledi: “Bir gün öncesinden yani dün saat 16.13 ve teyit amaçlı saat 22.27’de buradaki ilgili arkadaşlarımız tarafından Rusya tarafındaki ilgili personele bildirildi. Bu iletişim ve bilgilendirmelere, önlemlere rağmen rejim tarafından gece saat 01.13’te unsurlarımıza karşı ateş açılmıştır. Talimatlar doğrultusunda ve meşru müdafaa çerçevesinde oradaki unsurlarımız tarafından rejim hedeflerine karşı anında gerekli mukabele misliyle gösterilmiştir. Şu ana kadar 54 rejim hedefi ateş altına alınmış, çeşitli kaynaklardan aldığımız bilgilere göre şu ana kadar 76 rejim mensubu, askeri etkisiz hale getirilmiştir.” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile sınır hattındaki birliklerdeki incelemelerinin ardından Hatay Devlet Hastanesi'ne geçerek İdlib'deki saldırıda yaralanan askerleri ziyaret etti. Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi, saldırıda yaralanan askerleri tedavi gördükleri odalarda tek tek ziyaret etti. Sağlık durumlarına ilişkin doktorlardan bilgi alan Akar, yaralı askerlerle yakından ilgilendi. Ziyaret sırasında yaralı askerler iyileşip yeniden görevlerinin başına dönmek istediklerini belirtirken bir yaralı yakını ise her zaman devletin emrinde olduklarını, Bakan Akar ve komutanları yanlarında görmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Yorum Gönder