banner45

Başkan Savaş Başarılı Öğrencilerle Burs Çeklerini Verdi

24 Mayıs 2022 Salı 18:05
Bu haber 47 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, başarılı üniversite öğrencilerine burs imkânı sağlayan Antik Antakya Derneği’nin düzenlediği törene katıldı.

Başkan Savaş Başarılı Öğrencilerle Burs Çeklerini Verdi

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, başarılı üniversite öğrencilerine burs imkânı sağlayan Antik Antakya Derneği’nin düzenlediği törene katıldı.

Almanya’ya çalışmak için göç eden Türk ailelerin çocuklarının kurduğu derneğin organize ettiği törende konuşan Savaş, Antik Antakya Derneği’nin umut vadeden işlerin altına imza attığını belirtti.

Savaş, “Almanya’ya gidip kimliğini, kişiliğini unutmadan; ırk, renk ayrımı yapmadan bir dernek kurup kaliteli işler yapmak gerçekten zor. Her sene umut vadeden işlerin altına imza atıyorsunuz. Öğretenlere, öğrenenlere ve öğretime sunduğunuz katkıdan dolayı çok mutluyum. Şehrinizi ve ihtiyaç sahibi öğrencileri unutmadığınız için teşekkür ederim” dedi.

Almanya’dan gelen konukları EXPO alanlarında da ağırlamak istediklerini sözlerine ekleyen Savaş, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Bitki Koruma bölüm öğrencisi Sevval Bayındır ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Berk Karagündüz’e burs çeklerini verdi.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin de törene katılan davetliler arasındaydı. Çinçin tören öncesi yaptığı konuşmada, “Birkaç gün önce Lütfü Savaş’ın önderliğinde Arsuz’dan Kıbrıs’a deniz otobüsü seferleri başladı. Hatay’ın nefes alması için bu projelere ihtiyaç var. Gençlere yatırım ülkenin geleceğine yatırımdır. Eğitime katkı veren herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Dernek Başkanı Nihat Sorgeç, 2004 yılında faaliyetlerine başlayan Antik Antakya Derneği’ni tanıttı. Almanya’ya işçi olarak giden ailelerin ikinci nesilleri olarak bu derneği kurduklarını ifade eden Sorgeç, “Amacımız Hatay’ın kültürel, tarihi, sosyal ve ekonomi değerlerini Almanya’da iyi tanıtmaktır. 18 yıldan beri bu çalışmayı yapıyoruz. Biriktirdiğimiz paraları ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilere burs olarak veriyoruz. Onlardan beklentimiz daha çok başarılı olmaları ve bu yoldan gitmeleridir” diye belirtti.

Yönetim kurulunda Hataylı ve Hatay’a gönül veren Alman vatandaşların yer aldığı Antik Antakya Derneği, okuduğu bölümlerde başarılı olan 12 üniversite öğrencisine 8’er bin lira burs olanağı sağladı.

Gaziantep, Sivas, Adana, İzmir, Bandırma ve Isparta gibi Türkiye’nin farklı şehirlerinde diş hekimliği, mekatronik mühendisliği ve hemşirelik gibi bölümlerde okuyan 12 öğrenci derneğin burs imkânından faydalandı.


Yorum Gönder