Başkan Yılmaz; ‘Ustalarımız Desteklenmeli’

12 Mart 2021 Cuma 11:22
Bu haber 446 kez okundu

İskenderun’da çıraklıktan itibaren Marangozluğa başlayan ve yaptığı Keman ile İtalya’da ses yarışmasında 3. Olan İsmail Kaya İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasına nezaket ziyaretinde bulundu.

Başkan Yılmaz; ‘Ustalarımız Desteklenmeli'

İskenderun’da çıraklıktan itibaren Marangozluğa başlayan ve yaptığı Keman ile İtalya’da ses yarışmasında 3. Olan İsmail Kaya İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasına nezaket ziyaretinde bulundu.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’na nezaket ziyaretinde bulunan Keman Ustası İsmail Kaya ile birlikte Uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yapan Keman yapımcısı ve ekspertisi (Restoretörü) Jan Strick ve Viyolensel Hocası Eren Kaysar çalışmalar ile ilgili İTSO Yönetimine bilgiler verdiler.

Uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yapan Keman yapımcısı ve ekspertisi (Restoretörü) Jan Strick, Keman Ustası İsmail Kaya’nın kendisini çok iyi yetiştirdiğini ve bu alanda önümüzdeki süreçte daha büyük başarılara imza atabileceğine dikkat çekerek, “İsmail Ustamız Avrupa’da bu alanda düzenlenen eğitimlere katılması ve İngilizce öğrenmesi durumunda çok daha iyi işler yapacağına inanıyorum” dedi.

İskenderun’da kısıtlı imkanlara keman imalatı yaptığını belirten İsmail Kaya, İtalya’da düzenlenen yarışma ile ilgili bilgi vererek; “Yarışma profesyonel, serbest çalışma ve genç üyeler dalı olmak üzere 3 ayrı kategoride yapıldı. Benim Keman kendi kategorisinde 9. Oldu, ayrıca Milano Senfoni orkestrasının ses sınavına tabi tutuldu ve orda da 12 keman arasında ilk 3’e girdi. Eğer yanılmıyorsam bu başarı Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyor. Bu arada kemanım yarışma etkinlikleri kapsamında düzenlenen gala gecesinde Milano Senfoni Orkestrası tarafından yarışmaya katılan ve derece alan üç keman, bir vole, bir volensel kullanılarak mini konser verildi. Benim yapmış olduğum kemanın ödülün ardından burada çalınması benim için ayrı bir gurur kaynağı oldu” diye konuştu.       

Ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getiren İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ise; “Öncelikle Yurt dışından gelen misafirimize hoş geldiniz diyorum. Şehrimizde böylesine önemli bir keman ustasının olması ve yurt dışından bu işin usta isimlerinin kendisini görmeye gelmesi önemli. Şehrimizi uluslararası alanda temsil eden ustalarımızın sayısı çok az. Kısıtlı imkanlarla önemli bir başarı elde eden ustalarımız desteklenmeli. İTSO olarak biz de kendisini tebrik ediyor ve daha büyük başarılar elde etmesini umut ediyoruz” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Keman ustası İsmail Kaya’yı ziyarete gelen Uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yapan Keman yapımcısı ve ekspertisi (Restoretörü) Jan Strick’e ziyaretin anısına İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter ve İTSO Genel Sekreteri Figen Gül Dönmez’in de katılımı ile plaket takdim edildi.


Yorum Gönder