banner45

CHP İlçe Teşkilatından 98. Yıl Kutlaması

09 Eylül 2021 Perşembe 17:15
Bu haber 166 kez okundu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Teşkilatı, partinin kuruluşunun 98’inci yılını Atatürk Anıt Alanında gerçekleştirilen bir törenle kutladı.

CHP İlçe Teşkilatından 98. Yıl Kutlaması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Teşkilatı, partinin kuruluşunun 98’inci yılını Atatürk Anıt Alanında gerçekleştirilen bir törenle kutladı. Anıt Alanında çelenk sunma merasiminin ardından basın açıklaması yapıldı.


Kutlama Törenine, CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu önderliğinde, Kadın Kolları İlçe Başkanı Nurhayat Kılınç, İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Kadın Kolları Üyeleri, İlçe Gençlik Kolları üyeleri ve partililer katıldı. İlçe Başkanı Mansuroğlu, Kadın Kolları Başkanı Kılınç ile Gençlik Kolları Başkanı Mert Üs hep birlikte çelenk sundular ve saygı duruşunda bulundular. Törende ayrıca İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu kısa bir de açıklama yaptı.


Mansuroğlu, CHP ve onun ödünsüz sağlıklı ve sürekli devrimciliğine sımsıkı bağlı üyelerinin, bağımsız, antiemperyalist, kararlı ve direnişçi bir ruha sahip olduklarını kaydetti.


9 Eylül 2021’in partilerinin kuruluşunun 98. yıldönümü olduğunu vurgulayan Mansuroğlu; “Aslında Partimizin temelleri 19 Mayıs 1919’da ‘Aydınlanma Yürüyüşü’ ile atıldı. Daha sonraları Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde yürütülen Kurtuluş Savaşı ile gelişti, olgunlaştı. Bugün tüzüğümüzün 1. maddesinde yazılı olan ”Cumhuriyet Halk Partisi, Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin ve Kuvayı Milliye’nin devamı olarak ‘9 Eylül 1923’ tarihinde kabul edilen ‘Parti Tüzüğü ile kurulmuştur’ şeklini aldı. Partimizin kurulduğu 1923 yılındaki ismi Halk Fırkasıdır” dedi.


Partinin 1. Kurultayı olarak 4 Eylül 1919 Sivas Kongresi kabul edildiğini de kaydeden Mansuroğlu; “10 Kasım 1924 tarihinde partimizin adı ‘Cumhuriyet Halk Fırkası’, Mustafa Kemal Atatürk’ün katıldığı son Kurultay olan 9 Mayıs 1935 tarihindeki 4. Kurultayda ‘Cumhuriyet Halk Partisi’ olarak değiştirilmiştir. Yüce Atatürk’ün Büyük Nutkunu okuduğu 15 Ekim 1927 tarihindeki 2. Kurultay’da 6 Okumuzdaki ‘Cumhuriyetçilik-Halkçılık-Milliyetçilik ve Laiklik’ ilkeleri kabul edilmiştir. Daha sonraları ‘Devrimcilik ve Devletçilik’ ilkeleri de tüzüğümüze eklenmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün birinci eseri ‘Cumhuriyet’ kadar önem verdiği ikinci eseri olan ‘CHP’ ve onun ödünsüz sağlıklı ve sürekli devrimciliğine sımsıkı bağlı üyeleri, bağımsız, antiemperyalist, kararlı ve direnişçi bir ruha sahiptir. Kurtuluş Savaşı ile yoğrulan devrimlerden ödün vermeyen bükülmez ve teslim alınamayan, başkalaştırılamayan sağa çekilemeyecek olan CHP ve CHP'liler içeriden ve dışarıdan yapılacak başkalaştırma ve dönüştürme sapkınlığını püskürtecek güçtedir. CHP Ailesinin bu niteliklere sahip başı dik, Altı Ok’a sahip çıkma kararlılığındaki üyeleri olarak Mustafa Kemal’in takipçisi ve neferleri olmaktan gurur duyuyoruz. Aksini düşünenlerin kendilerinin CHP'liliklerini ve CHP'de daha ne kadar kalacaklarını sorgulamaları gerekir. Bu duygularla ‘Kuruluş Günümüzü’ kutluyor, başarılar diliyor, sevgiler saygılar sunuyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.
Yorum Gönder