CHP Türkiye Ekonomisini ve Çözümünü Özetledi

14 Eylül 2018 Cuma 12:13
Bu haber 173 kez okundu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, CHP PM Üyesi, Ankara Milletvekili ve Hatay Denetmeni Ali Haydar Hakverdi ile birlikte Hatay’a gelerek bir dizi ziyaretlerde bulundu.

CHP Türkiye Ekonomisini ve Çözümünü Özetledi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Selin  Sayek  Böke, CHP PM Üyesi, Ankara Milletvekili ve Hatay Denetmeni Ali Haydar Hakverdi ile birlikte Hatay’a gelerek bir dizi ziyaretlerde bulundu.

CHP Genel Merkezi’nin görevlendirmesi ile ziyaretlerini gerçekleştiren Selin Sayek Böke, Hatay ziyaretinin ardından İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda işadamları, sivil toplum kuruluşları ve partililerle bir araya gelerek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaşanan döviz kriziyle ilgili iktidara sunmuş olduğu 13 maddelik reçeteyi açıkladı.

İTSO Düzenlenen toplantıda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke’ye, CHP PM Üyesi Ankara Milletvekili ve Hatay Denetmeni Ali Haydar Hakverdi, CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, geçmiş dönem CHP Hatay Milletvekili Aday Adayı Nermin Yıldırım Kara, İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Yönetimi ve partililer katıldı.

‘Hatay Ciddi Bir Suriyeli Yükünü Üzerine Alıp Taşımak Zorunda Kaldı’

Düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, “Çok hızlı bir süreç yaşıyoruz. Ülkenin genel anlamda yaşadığı problemlerin içerisinde bile Hatay’da Suriye’den kaynaklı yaşanan ekonomik sıkıntı gerçekten bizi büyük ölçüde zora soktu. Hatay ciddi bir Suriyeli yükünü üzerine alıp taşımak zorunda kaldı. Esnafımız bu konuda ciddi şikâyetlerde bulunmakta. Bizim odamıza yaklaşık 80 e yakın şirket kuran Suriyelilerin kaydı bulunmakta. Bu ciddi bir rekabeti beraberinde getirmekte. Bunların hepsini birden değerlendirdiğimiz de İskenderun ekonomisine ciddi bir yük getirdiğini görebiliriz” dedi.

Türkiye’nin, tarihinin en önemli dönemlerinden birini yaşadığını, derin bir ekonomik, siyasal sorunla karşı karşıya olduğunu söyleyen Selin Sayek Böke ise, yaşanan sorunun siyasetçilerin yanı sıra işçinin, memurun, emeklinin, sanayicinin, esnafın yani toplumun gündeminde bulunduğunu belirtti.

‘Reçeteler Hazır, Biz de Yapmaya Hazırız’

Partisinin ekonomik krize çözüm olacak 13 maddelik reçetesini de açıklayan Böke, “Zira biz bugün Türkiye’de yaşanıyor olan krizin esasında ne kadar derin olduğu bilinci ve kaygısıyla sizlerle buluşma ihtiyacı duyduk. Bugün Türkiye’nin yaşıyor olduğu ekonomik koşulları tarif etmek için sanırım tek bir kelime bulunmakta ‘Kriz.’ Bugün ki krizi okurken kur ve faiz üzerinden okuyoruz. Eğer bir ülkede hem faizler hem de kur yüksek artış eğilimindeyse ekonominin işleyişine dair bir güven sorunu olduğu ortaya çıkmaktadır. Bunları değiştirmek için KİK’i öyle bir hale getirmeliyiz ki hiçbir siyasi güç onu bir daha değiştiremesin. Varlık fonu ortadan kaldırılmalı, Cennet Varlıklarının listeleri açıklanmalı. Partimizin 13 maddelik bir çözüm önerisi var. Güveni sağlanması için kamu işleyişini düzenlemek gerekmektedir. Siyaset sadece sandıktan ibaret bir şey değil. Tarif ettiğimiz 13 maddelik çözüm önerisi CHP’nin iktidar olmasını gerektiriyor. Bunun içinde bir dahaki sandık sürecini beklememize gerek yok. O sandık sürecine kadar yapacağımız siyaset, demokrasiyi yaşatmanın aracı olabilir. Bir araya gelip birlikte bu siyaseti büyütebilirsen, o zaman canımızı yakıyor olan o yangını söndürmemize yarayabilecek. Bu yangına birlikte su dökmemiz gerekiyor. Bunun içinde cesaretle bir sorun olduğunu, sorunu yaratanlara söyleyerek başlamamız gerekiyor. Çaresi çok kolay reçeteler hazır, biz de yapmaya hazırız” diye açıklamada bulundu. Düzenlenen toplantı daha sonra soru cevap eşliğinde devam etti.Yorum Gönder