Doğu Akdeniz Turizm Sempozyumu ROBİSTE Sundu

21 Nisan 2018 Cumartesi 06:06
Bu haber 183 kez okundu

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE)Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, ‘VII. Ulusal III. Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm Sempozyumu’ törenle başladı.

Doğu Akdeniz Turizm Sempozyumu ROBİSTE Sundu

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE)Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, ‘VII. Ulusal III. Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm Sempozyumu’ törenle başladı.

İSTE Barbaros Hayrettin Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ‘Turizmde Teknoloji ve İnovasyon’ konulu sempozyuma Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İskenderun Belediye Başkanı Yardımcısı Halim Öztaş, Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, İskenderun Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Uygun, İSTE Akademisyenleri, çok sayıda il ve ilçelerden turizmciler katıldı.

Halk oyunları gösterileriyle başlayan sempozyumun açılışını ROBİSTE adı verilen programlanabilir insansı robot yaparak Hatay turizmi ile bilgiler verdi. Sunumu başarıyla gerçekleştiren ROBİSTE davetlilerden alkış aldı.

Türkiye’nin ilk teknoloji tabanlı, teknolojiye odaklanmış bir Turizm Fakültesi olmak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, “Her fakültemiz, her birimiz, her bireyimiz Teknoversite’de, İskenderun Teknik Üniversitesi’de bu yönde çalışır. Çalışmalarımız sürmektedir. Toplum olmadan teknoloji, teknoloji olmadan toplum olmaz. İkisi birbirine değer. Bizde bu bağlamda sosyal, sosyolojisi çalışılmayan hiçbir şeyin icat edilmesine gerek yoktur felsefesini benimseyerek yola çıktık. Teknolojiye bizim teknolojik teknoversite dediğimiz vizyona entegre olabilen herkes, her şey her bölüm, her fakülte yaşayacaktır. Hatta amiral gemisi olma ihtimali bile vardır” diye konuştu.

Pizza kültürünün son birkaç yılda tüketilmeye başladığını ifade eden Rektör Dereli , “Pizzanın bizim kültürümüz mü, başka kültür mü sahip çıkamamışız. Hikayelerimiz yok. Kültür, sanat, teknoloji  çok iyiyiz. Ancak pazarlama konusunda sıkıntılarımız var” dedi.

Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu ise, üniversitelerin öğrenci sayılarıyla, fiziki mekanlarıyla değil de, ürettikleriyle, bulunduğu çevreyle yaptıkları iş birlikleriyle, orada yaptıkları katkılarıyla, daha verimli ve başarılı olduklarını, bununda en güzel örneklerinden birinin İSTE’de olduğu söyledi.

‘VII. Ulusal III. Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm Sempozyumu’ açılış konuşmalarının ardından sempozyumun yapılmasında katkı sunanlara plaket takdimi yapıldı.

Sempozyum 2 boyunca İskenderun Teknik Üniversitesi’nde devam edecek.


Yorum Gönder