Emekli NASA Astronotu İSTE’deydi

05 Ekim 2023 Perşembe 11:33
Bu haber 241 kez okundu

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) 4 Ekim’de emekli NASA astronotu Dorothy Metcalf-Lindenburger’ı misafir etti.

Emekli NASA Astronotu İSTE'deydi

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) 4 Ekim’de emekli NASA astronotu Dorothy Metcalf-Lindenburger’ı misafir etti.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) 4 Ekim’de emekli NASA astronotu Dorothy Metcalf-Lindenburger’ı misafir etti. NASA, ABD Adana Konsolosluğu, İSTE ve İSTE Teknopark iş birliği ile İSTE Merkez Kampüste bulunan Kırmızı Salon’da gerçekleştirilen programa İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci ev sahipliği yaptı. Emekli Astronotla söyleşi etkinliğine her zaman ve her ortamda İSTE’nin yanında olan İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İSTE Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Meltem Eken ve Prof. Dr. Suha Orçun Mert, İSTE akademik ve idari personelleri, üniversite öğrencileri ile davetli ilköğretim- ortaöğretim öğrencileri katıldı.

Programda selamlama konuşması yapan İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci “bir bilim insanını misafir ediyoruz bugün. Kendisine, ekibine ve tüm misafirlerimize hoş geldiniz diyorum öncelikle. Dorothy ile yaptığımız sohbette pandemi sürecinde mecburen yapılan online eğitimin zararları üzerine konuştuk. Siz değerli öğrencilerimizi yüz yüze eğitim için çağırmamızın nedeni de budur. Teknik bir üniversite olarak çoğunluğu mühendis olan öğrenciler yetiştiriyoruz. Sizlerin uygulamalı eğitimler almanız şart” dedi.

2004'ten 2014'e kadar 10 yıl boyunca NASA’da astronot olarak görev yapan Metcalf-Lindenburger, NASA’ya uzanan hayat yolculuğunu salonu dolduran misafirlerle paylaştı. Küçük bir kızken hayalini kurduğu uzaya gitmeyi yetişkinliğinde gerçekleştiren Metcalf-Lindenburger, “bilim insanları daha iyi bir dünyada yaşamanın yollarını arıyor. Bu yolları aramada ve başarmada üç temel beceriye ihtiyacımız var: merak, zorluklarla başa çıkma becerisi ve cesaret” diyen Dorothy, astronot olmak için geçtiği testlerden, bilimsel ve teknik bilgilendirmelerden ve eğitimlerden, suda ve vahşi doğada hayatta kalma eğitimlerinden söz etti.

STS-131 Discovery isimli Uluslararası Uzay İstasyonuna ikmal misyonu çerçevesinde uzayda geçirdiği 15 günlük süreyi anlatan Dorothy, daha sonra misafirlerden gelen soruları yanıtladı. Emekli Astronot Dorothy Metcalf-Lindenburger’a meraklı İSTE’li öğrenciler ve misafir öğrenciler uzayın kokusundan, sesinden, yürüyüşüne; uzaydan nasıl dönüldüğüne, uzaydaki zamanını nasıl geçirdiğine ve ne hissettiğine kadar akıllarına takılanları sordu.

Söyleşinin sonunda Dorothy salonla toplu fotoğraf çekimi yaptı. Son olarak İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, günün anısına Dorothy Metcalf-Lindenburger’a hediye takdim eti.
Yorum Gönder