Fidanlar Yangın Yaralarına Merhem Olacak

26 Mayıs 2021 Çarşamba 11:59
Bu haber 451 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Samandağ ilçesine bağlı Seldiren Mahallesi Hezendüzü mevkiinde 2020 yılında orman yangınında tahrip olan ormanlık alanda fidan dikimi etkinliği gerçekleştirdi.

Fidanlar Yangın Yaralarına Merhem Olacak

Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı,  Samandağ ilçesine bağlı Seldiren Mahallesi Hezendüzü mevkiinde 2020 yılında orman yangınında tahrip olan ormanlık alanda fidan dikimi etkinliği gerçekleştirdi.

Antakya Orman İşletme Müdürlüğünün katkısı ile gerçekleştirilen fidan dikimi etkinliğine, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, HBB İtfaiye Daire Başkanı Mahir Çiçek, muhtarlar, kanaat önderleri ve birçok vatandaş katılım gösterdi.

Yangınlara Hatay Büyükşehir Belediyesi ile ortak hareket ederek müdahale ettiklerini belirten

Antakya Orman İşletme Müdürü Osman Koç, fidan dikimi ile ormanlık alanı eski görünümüne kavuşturacaklarını belirtti.

İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Kara Yıldırım, yangın sonrasında tahrip olan ormanlık alanların tekrar yeşil alana dönüştürmenin en önemli görev olduğunu ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Fidan dikimi etkinliğinde düşüncelerini paylaşan Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, “Geçen sene bu bölgede çok büyük bir yangın felaketi yaşadık ve çevrede ciddi anlamda tahribata yol açtı. Bu yangın felaketinin yaralarını sarma adına bütün kurumların burada bir sorumluluk alması ve elini taşın altına koyması lazım. Çünkü tahrip olan bölge çok geniş bir alanı kapsıyor” dedi.

Eryılmaz, müdahale edilmezse bölgenin uzun yıllar yeşilden mahrum kalacağını belirterek, “ Biz de belediye olarak büyükşehir belediyesi ile bundan sonra bu alanın hızlı bir şekilde ağaçlandırılması ve yeniden bölgemize kazandırılması konusunda üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Bu etkinlikte sorumluluk alan büyükşehir belediye başkanımız olmak üzere herkese teşekkür ederim” açıklamalarında bulundu. Gerçekleşen yangınlara birçok kurum ve kuruluş ile müdahale ettiklerini vurgulayan Başkan Savaş,  “ Bugün önemli bir konu için buradayız. 2020 yılı içerisinde gerçekleşen dikkatsizlik, kasti ve küresel ısınma sebebi ile Samandağ’ından başlayarak Dörtyol’a kadar uzanan bir ormanlarımızda yangın silsilesi yaşadık. Bunun sonucunda 6 bin hektar ormanımız maalesef yanıp kül oldu. Süreç içerisinde biz tüm resmi kurumlarımızla Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak dayanışma içinde omuz omuza mücadele ettik” dedi. Orman yangınlarında can kaybının yaşanmadığını ifade eden Lütfü Savaş, “  Çok şükür can kaybımız olmadı. Ama ormanda yanan canlarımız ve kaybolan canlarımız çok fazlaydı. Bitki örtüsü ve yaşayan hayvanlarımız konusunda çok fazla kayıp yaşadık. Bunları tekrardan yerine yüzde yüz koymak mümkün değil. Ama yarayı sarmak adına toplum bilinci oluşturmak ve toplumu bütünü ile ormanlarımızı tekrardan ayağa kaldırmak adına buradayız. Bu konuda hassas olması gereken herkes burada” diye konuştu.Lütfü Savaş konuşmasına şöyle devam etti: “Biz bir fidan dikeceğiz ama o fidanlar ile yaralarımızı hep birlikte sarmış olacağız. Bugüne emek veren kurum ile kuruluşları ve arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Ormanlarımız ve insanlarımız adına teşekkür ediyorum. İnşallah yeşertmeye çalıştığımız ormanları hızlı bir şekilde yeşertir ve eski günlerine kavuştururuz” Anlamlı etkinliğin sonunda fidanları toprakla buluşturan Lütfü Savaş ve vatandaşlar, fidanların sağlıklı gelişimi için can suyunu da verdi.


Yorum Gönder