Genç Doktordan Hastalara ‘Doktorum’ Uygulaması

19 Mayıs 2018 Cumartesi 17:02
Bu haber 257 kez okundu

Akdeniz Tıp Fakültesi Mezunu 26 yaşındaki Ortopedi Doktor Armağan Sağır yaklaşık 2 yıl önce geliştirdiği ‘Doktorum’ uygulaması ile hasta kendi teşhisini koymasıyla birlikte hangi bölümdeki doktora gitmesini bile bu uygulama ile öğrenebiliyor.

Genç Doktordan Hastalara ‘Doktorum' Uygulaması

Akdeniz Tıp Fakültesi Mezunu 26 yaşındaki Ortopedi Doktor Armağan Sağır yaklaşık 2 yıl önce geliştirdiği ‘Doktorum’ uygulaması ile hasta kendi teşhisini koymasıyla birlikte hangi bölümdeki doktora gitmesini bile bu uygulama ile öğrenebiliyor.

Mezuniyetinden sonra meslekteki 6 aylık zorunlu görev olarak İskenderun Devlet Hastanesi’nde çalışan ve yeni görev yeri olan Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne tayini çıkan Ortopedi Doktor Armağan Sağır 2 yıl üzerinde çalıştığı uygulama ile hastalarda bilgi kirliliğini önlemek, hastaları doğru yönlendirmek, acil servislerdeki yoğunluğu önlemek ve hastalık komplikasyonlarında harcama masraflarını önlenmesi adına bu programı geliştirdiğini söyledi.

Doktor Sağır, 2 yılda tamamlanan ve 1,5 ay gibi kısa sürede 10 binlerce indirme alan geliştirdiği uygulama ile hastalık belirtileri, tanı tedavisinin yanı sıra en yakın hastane ve eczaneyi de gösteriyor.

Geliştirdiği uygulamanın patentini de aldığını belirten Doktor Sağır, “Doktorum Türkiye’de hatta dünyada ilk ve tek kendi kendinize teşhis koyabileceğiniz gidilmesi gereken uzmanlık departmanını gösteren, bir nevi birinci derece sağlık hizmetini veren bir mobil uygulama. ‘Doktorum’u ücretsiz olarak cep telefonunuza indirdikten sonra yaş ve cinsiyet seçimi, ardından hastalık belirtilerinizi girerek, olası hastalıklar tablosundaki en olası hastalığınız tıklandığında, hastalık hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Öneri, tedavi şekli ve gidilmesi gereken uzmanlık departmanı bilgisine ulaşabiliyorsunuz. Önerilerde kişilerin daha çok evde uygulayabileceği bitkisel tedavi yöntemlerini de içeren öneri niteliğinde bilgiler bulunmakta. Tedavi bölümünde ise tamamen doktorunuzun uygulayabileceği en güzel tedavi yöntemleri hakkında açıklamalar bulunmakta. Ayrıca çevrenizde bulunan hastane ve eczaneleri navigasyon özellikli, lokasyon bilgilerine ve telefon numaralarına uygulama ile ulaşabiliyorsunuz. Vücut kitle endeksi, gebelik haftası, verimli gebelik günlerine hesaplatabiliyorsunuz” dedi.

Uygulamanın yapılış amacının tedavideki en önemli basamaklarından birinin moral ve motivasyon olarak düşündüğünü ifade eden Doktor Sağır, “Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde klinik yıllarıma başladığımda bu hedef doğrultusunda hastalarımla konuştuğumda, hastalarım hastalıkları konusunda yeterli donanıma sahip olamadıklarını ya da biraz daha bilinçli kişilerin bilgi ve birikimlerinin arama motorlarından araştırdıklarını ve bu bilgi kirliliği arasında kaybolduklarını fark ettim. Onun dışında birçok hastanın gitmesi gereken hastalık departmanını bilmediği için acil servis yoğunluğunu arttırdığını ya da yanlış departmana gittiği için maddi ve zamansal olarak bir kayba uğradıklarını fark ettim. Ortada böyle bir problem var ve çözülmesi gerekiyor. Bende kendime bu problemi çözmeye yönelik çalışma yaptım. Ve aklıma böyle bir proje geldi. Bu projeyi başarıp başaramayacağımı bilmiyordum. Ama projeme inandım. Hiçbir şekilde maddi destek almadan, kendi çabalarımla 2 yıl boyunca yazılımsal ve grafik tasarım açısından destek aldım. Ve sonunda güzel bir uygulama yaptığıma inanıyorum” dedi.

Uygulamanın 1,5 aydır kullanılmaya başlandığını ve çok beğenilerek on binlerce indirme aldığını belirten Doktor Sağır, “Çin pazarından uygulamanı Çinceye çevrilmesi ve Çin halkına sunulması teklifi geldi. Ama bizim önceliğimiz halkımız, ülkemiz bu nedenle önce ülkemize yarar sağladıktan sonra yurt dışına açılmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda herkesin yararlanabilmesi için uygulama tamamen ücretsizdir” diye konuştu.

Doktor Sağır daha sonra, uygulama hakkında görsel olarak da bilgiler verdi. 


Yorum Gönder