banner45

Hatay’ın Lezzetleri Bıgchefs ile Dünyaya Açılıyor

02 Mart 2022 Çarşamba 12:25
Bu haber 136 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediyesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Hatay’ın özgün lezzetlerini dünyaya tanıtmak için Bigchefs ile iş birliği projesine imza attı.

Hatay'ın Lezzetleri Bıgchefs ile Dünyaya Açılıyor

Hatay Büyükşehir Belediyesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Hatay’ın özgün lezzetlerini dünyaya tanıtmak için Bigchefs ile iş birliği projesine imza attı.

Projede, 600’ün üzerinde Hatay lezzeti arasından seçilen tatlar, BigChefs’in 2022 ilkbahar-yaz menüsünde yer alacak. Proje hem Hatay’ın mutfak kültürünün bilinirliğini arttıracak hem de yerli üreticilere destek sağlamış olacak.

Hatay gastronomisi için büyük anlam taşıyan projenin tanıtımı UNESCO Hatay Gastromi Evi’nde yapıldı.

HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, BigChefs Kurucu Ortağı Gamze Cizreli ve BigChefs CEO’su Altan Kosova’nın katılımıyla yapılan tanıtıma yeme içme sektöründe hizmet veren çok sayıda işletme sahibi de katıldı.

Lütfü Savaş, kentin ekonomisine, gastronomisine ve kültürüne büyük katkı sağlayacak projeyi, “Şehrimizin lezzetleri, birikimi ve mutfak kültürü için çok önemli bir adım” olarak niteledi.

Savaş, “Bugün Hatay için çok önemli bir gün. Türkiye’de ve dünyanın birçok noktasında şubesi olan, kendini kanıtlamış, kalite ve tanınırlık konusunda en üst seviyede olan bir kuruluşla artık partnerlik yapıyoruz. Biz de bu partnerlik ile geçmişten gelen bütün güzellikleri, birikimleri, lezzetleri dostlarımız aracılığıyla tüm dünyayla paylaşma imkânı bulacağız” dedi.

Hatay lezzetlerinin BigChefs lezzetlerine katkı sağlayacağı inancını da dile getiren Savaş,  ‘Hatay’da gastronomi adına çok önemli ve çok büyük adımlar attık. Bu serüvenimiz 2010 yılında başlayıp 2017’de UNESCO unvanıyla final yaptı. O finalden sonra beklediğimiz, istediğimiz, programladığımız ve arzuladığımız bütün işleri adım adım Hatay’ımız adına yapıyoruz. Bu da onlardan bir tanesidir’ dedi.

Savaş, 1 Nisan’da başlayacak Expo’da şehrin gastronomi lezzetlerini tüm dünyayla paylaşacaklarını sözlerine ekleyerek, ‘Projenin hayata geçmesinde büyük emeği olan BigChefs Kurucu Ortağı Gamze Cizreli’ye, yöneticilerine ve BigChefs’in değerli şeflerine çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Gamze Cizreli ise projenin hayata geçirilmesindeki önemli katkılarından dolayı Lütfü Savaş’a teşekkürlerini sunarken şöyle konuştu:

“Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan bu kadim şehirde, bu işbirliğine imza atmaktan dolayı çok mutluyum, onur duyuyorum. Zaten bunu yapmamız gerekiyordu. Bu projeye Hatay’la başladığımız için çok heyecanlıyım. Bu projeyle birlikte olmamıza fırsat verdiğiniz, desteklediğiniz için ekibimiz adına çok teşekkür ediyorum. Burada yerel üreticilerden bu ürünleri tedarik etmenin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Bu sevgi ve barış şehrinde, aşk şehrinde olmaktan dolayı çok mutluyuz, çok teşekkür ediyoruz’ dedi.

Bigchefs’in dünyaya açılacak Hatay menüsünde; humus, babagannuş, zahter salatası, semirsek, oruk, sıkma peyniri, firik pilavı, kâğıt kebabı ve tahinli çıtır kabak tatlısı bulunacak. Türkiye’de 66 ve yurt dışında 7 şubesi olan restoran Hatay’ın yerel ürünlerini, yöredeki üreticilerden sağlayacak.


Yorum Gönder