HBB ve Dünya Doktorları İş birliği Hatay’a Eğitim Kampüsü Kazandırıyor

30 Aralık 2023 Cumartesi 16:07
Bu haber 136 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Dünya Doktorları Derneği ile işbirliği yaparak 6 Şubat Depremi’nde büyük zarar gören Hatay’a, bünyesinde okul öncesi eğitim ile birlikte ilk, orta ve lise eğitimleri verilecek derslikler barındıran ekolojik okul yapmak üzere anlaşmaya vardı.

HBB ve Dünya Doktorları İş birliği Hatay'a Eğitim Kampüsü Kazandırıyor

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Dünya Doktorları Derneği ile işbirliği yaparak 6 Şubat Depremi’nde büyük zarar gören Hatay’a, bünyesinde okul öncesi eğitim ile birlikte ilk, orta ve lise eğitimleri verilecek derslikler barındıran ekolojik okul yapmak üzere anlaşmaya vardı.

Geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapan kentin yeniden inşası ve depremin etkilerinin silinmesi için HBB ile Dünya Doktorları iş birliğinde geçtiğimiz aylarda Antakya Kisecik Mahallesi’nde ekolojik bir okul inşa etmek için harekete geçilmişti.

10 bin metrekarelik bir arazi üzerinde inşası planlanan ekolojik okulun projesinin tamamlandığını bildiren Dünya Doktorları Derneğinden Dr. Leticia Bilgin, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı ziyaret ederek projenin son hali ile ilgili bilgi verdi.

Başkan Savaş, görüşmede yaptığı konuşmada HBB’nin okul için arsa ve çeşitli alt yapı imkânları sağladığını, yapımı planlanan okulun Ocak ayı içerisinde temelinin atılması için hızla çalıştıklarını söyledi.

Başkan Savaş, ‘’Dünya Doktorları ile birlikte içerisinde anaokulundan liseye kadar eğitim verecek 18 derslikli güzel bir ekolojik okul yapacağız. Çocuklarımız ve gençlerimiz doğa, tarım, hayvanlar, spor ve kültürel alanlar konularında müthiş donanımlı bir şekilde eğitilecekler. Bu okullarda eğitim gören çocuklar, hem dünyayı tanıyacaklar hem de gelecek dünyanın yeniliklerine adaptasyon sıkıntısı yaşamayacaklar. İnşallah, Ocak ayı gibi temel atmayı düşünüyoruz ve bir yıl içerisinde de bunu bitirip eğitime yetiştirmek istiyoruz.’’ dedi.

Doktorlar Derneği Başkanı Hakan Bilgin ve eşi Dr. Leticia Bilgin’e teşekkür eden Savaş,  ‘’Dünya Doktorları meslektaşlarımın tamamına teşekkür ediyorum. Çünkü ben biliyorum ki depremin ilk günlerinden itibaren kalpleri hep bizimleydi ve bize bu konuda büyük destekler verdiler. Çocuklarımızın geleceğine gerçekten de büyük emek sarf edecekler.” diye konuştu.

Dr. Leticia Bilgin de konuşmasında, proje kapsamında Antakya-Kisecik mevkiinde inşa edilecek eğitim kampüsünde; ekoloji, iklim değişikliği ve sürdürülebilirlikle bütünleşik alternatif eğitim modelleri için de bir örnek teşkil etmesini umduklarını vurguladı.

Bu arada, depreme dayanıklı şekilde yapılacak olan okulların tasarımını Türk mimarlar Dr. Erden Güven ve Ekin Güven yaptı.

Yorum Gönder