HBB’den Üretime ve Üreticiye Büyük Destek

26 Mart 2022 Cumartesi 12:28
Bu haber 336 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kırsal kalkınma projesi kapsamında Arsuz’un dört mahallesinde, 690 üretici aileye, fide ve tohum desteğinde bulundu.

HBB'den Üretime ve Üreticiye Büyük Destek

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kırsal kalkınma projesi kapsamında Arsuz’un dört mahallesinde, 690 üretici aileye, fide ve tohum desteğinde bulundu.

Kurtbağı, Pirinçlik, Konacık ve Büyükdere mahallelerinde hemşehrileri ile bir araya gelen Savaş, tatlı patates, alıç, ceviz, badem, kayısı, ada çayı, biberiye, fesleğen, sumak, keçi boynuzu gibi ürünlerin fidan ve tohumlarını üreticilere dağıttı.

Projenin zor durumdaki üreticiye destek ve katkı sağlayacağına inandığını ifade eden Başkan Savaş, “Çiftçilerimizin yüzünün gülmesi için çalışıyoruz. Amacımız Hatay’da ekilmemiş bir karış toprak bırakmamaktır. Projemizde bu sene 10 bin aileye, gelecek sene de 20 bin aileye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Çiftçilerin artan girdi masraflarını karşılayamaz hale geldiğini vurgulayan Başkan Lütfü Savaş, artan maliyetler, zamlar, ürettiğini satamama, pazar bulamama gibi sorunların üreticinin belini büktüğünü söyledi.

Yaptıkları desteklerin, sözleşmeli ve alım garantili olduğunu kaydeden Lütfü Savaş, “Ümidim ve dileğim güzel sonuçlar almaktan yanadır. Şirketimiz aracılığıyla ürünlerimize pazar bularak satışını gerçekleştireceğiz. Bu arada üreticilerimiz bizden başka pazar bulurlarsa da ürettiklerini satabilecek. Destek bizden üretim sizden” diye konuştu.   

Başkan Savaş, ayrıca 1 Nisan tarihinden itibaren organik gübre dağıtımının yapılacağı müjdesini de verdi.

Lütfü Savaş’ın Arsuz’daki bir sonraki durağı Expo 2021 Hatay’ın alanı oldu.

1 Nisan’da kapıların dünyaya açacak olan EXPO 2021’in Arsuz ve İskenderun alanındaki çalışmaları yerinde inceleyen Savaş yetkililerden bilgi aldı.

Fuar alanındaki gayretli çalışmaların sevindirici olduğunu ifade eden Başkan Savaş, organizasyonun Hatay’ın tarım, ticaret, turizm ve gastronomisine büyük katkı sağlayacağını bir kez daha vurguladı.


Yorum Gönder