Hoşgörü Kenti Hatay’dan En Anlamlı Mesaj

19 Mayıs 2018 Cumartesi 16:31
Bu haber 304 kez okundu

İskenderun’da yaşayan, Hristiyan Ortodoks Cemaati, 300 yıllık kilise duvarına astıkları pankartla, Müslümanların Ramazan ayını kutladı.

Hoşgörü Kenti Hatay'dan En Anlamlı Mesaj

İskenderun’da yaşayan, Hristiyan Ortodoks Cemaati, 300 yıllık kilise duvarına astıkları pankartla, Müslümanların Ramazan ayını kutladı.

İskenderun’da yaşayan Hristiyan Cemaati Şehit Pamir Caddesi üzerinde bulunan 300 yıllık Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi duvarına asılan ve üzerinde, “Tüm İslam Âleminin Mübarek Ramazan Ayını Kutlarız” yazan pankartla Müslümanları, Ramazan ayını kutladı.

Hoşgörü kenti Hatay’da yıllardır Hristiyanı, Ermenisi, Süryanisi, Alevisi, Sünnisi ile hep birlikte yaşadıklarını belirten İskenderun Ortodoks Cemaat Vakfı Başkanı Can Teymur, Ramazan Ayı’nın tüm İslam Âlemi’ne ve dünyaya barış ve huzur getirmesini temenni ederken, İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği katliamı da şiddetle kınadı.

Tüm milli ve dini önemli günlerde yıllardır süre gelen birlik ve beraberliğe dikkat çekerek, ilçedeki barış, huzur, hoşgörü ve kardeşlik ortamının dünyaya bir mesaj olmasına vurgu yapan Teymur, katliamlar yerine bu güzelliklerin yaşanmasını diledi.

Mübarek Ramazan Ayı’nın tüm güzelliklere vesile olduğunu dile getiren İskenderun Ortodoks Cemaat Vakfı Başkanı Can Teymur, “Hataylı hemşerilerimizin, milletimizin ve İslam Âlemi’nin, Mübarek Ramazan Ayı hayırlara vesile olsun. Bu mübarek günlerde rahmet ve bereketin, barış ve huzurun, sevgi ve kardeşliğin ülkemizde, İslam Âlemi’nde ve tüm dünyada daha da pekişmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Ramazan’ın ülkemizin mutluluğuna, huzuruna, başarısına vesile olmasını, Aziz Şehitlerimize rahmet, gazilerimize de sağlık ve esenlikler diliyorum” dedi.

Ramazan’ın başladığı bu günlerde Kudüs’te, Gazze’de yaşanan katliamı şiddetle ve nefretle kınadıklarını da sözlerine ekleyen Teymur, “Filistinli kardeşlerimize İsrailli yöneticilerin girişmiş olduğu katliamları büyük bir infial ile izledik. Bundan dolayı çok büyük bir üzüntü içerisindeyiz. Özellikle mübarek Ramazan’ın girişinde çoluk çocuk, yaşlı demeden böyle bir katliamın olması bizleri son derece üzdü. Ülkemizde, Hatay’da ve İskenderun’da yaşayan Hristiyan vatandaşlar olarak, İsrail Devletinin Gazze’de Filistinlilere karşı yaptığı katliamı şiddetle ve nefretle kınıyor ve insanlık adına yapılan bu katliamın biran önce son bulmasını diliyorum” diye konuştu. 

Yorum Gönder