İÇKD Başkanı Kara; ‘Anguslar Nefes Aldırmıyor'

01 Ekim 2018 Pazartesi 17:17
Bu haber 190 kez okundu

Çevre Koruma Derneği İskenderun şube başkanı Nermin Yıldırım Kara tarafından, Hatay Tabip Odası, Hatay Veteriner Hekimler Odası ve İÇKD üyelerinden oluşan yeni oluşum adına, bir süredir kamuoyunu meşgul eden Anguslar hakkında ortak bir açıklama yapıldı.

İÇKD Başkanı Kara; ‘Anguslar Nefes Aldırmıyor'
İskenderun Çevre Koruma Derneği İskenderun Şube Başkanı Nermin Yıldırım Kara; 
‘Anguslar Nefes Aldırmıyor’
Çevre Koruma Derneği İskenderun şube başkanı Nermin Yıldırım Kara tarafından,  Hatay Tabip Odası, Hatay Veteriner Hekimler Odası ve İÇKD üyelerinden oluşan yeni oluşum adına, bir süredir kamuoyunu meşgul eden Anguslar hakkında ortak bir açıklama yapıldı.

 İskenderun’u etkisi altına alan hayvan kokusu dolayısıyla “İskenderun’da anguslardan dolayı nefes alamıyoruz” diyen yeni oluşum, konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını dile getirdi. Daha önce kurulan komitede halk sağlığını gözetmek amacıyla çalışmalara başlayan, yeni oluşumda da yer alan Çevre Koruma Derneği İskenderun Şube Başkanı Nermin Yıldırım Kara’nın okuduğu bildiride devam eden canlı hayvan ithalatının İskenderun’da yarattığı olumsuz etkilere dikkat çekildi.

‘Sağlıklı ve Dengeli Bir Çevrede Yaşamak Hakkımız’

Canlı hayvan ithalatının devam etmesi halinde mutlaka çevre ve insan sağlığını koruyan tedbirlerin alınması gerektiğini söyleyen İÇKD Başkanı Nermin Yıldırım Kara, “Canlı hayvanları taşıyan gemilerden tahliye işlemleri sırasında kent merkezinde ve limana yakın mahallelerde insanların genzini yakan, nefes almayı engelleyen yoğunlukta ağır koku yayılmaktadır. Bundan daha da önemlisi yaşadığımız coğrafyada olmayan farklı sinek türleri hayvanlarla birlikte gelmekte ve gemilerin şehrimize geldiği dönemde yoğun sinek şikâyetleri de artmaktadır. Sineklerin birçok hastalığın taşıyıcısı olduğu düşünüldüğünde daha önce ülkemizde hiç karşılaşılmayan hastalıkların ortaya çıkması söz konusudur.  Her ne kadar ilgili bakanlıklar özellikle şarbon hususunda şu an artan bir risk bulunmadığını ifade etseler de, ilerleyen dönemlerde bu tür hastalıklarla karşılaşılmayacağının garantisi yoktur. Canlı hayvan ithalatına İlişkin Yönetmelik Hükümleri gereği, özellikle dezenfektasyon, kontrol ve muayene işlemlerinin yapılması sağlık açısından son derece önemli ve hayatidir. Anayasanın 56. maddesi ‘Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir.  Çevreyi geliştirmek, sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir’ der. Gerçekleştirilen canlı hayvan ithalatlarının ülkemiz hayvancılığına yaratacağı olumsuz etki açıktır. Esas olan son yıllarda yıkıma uğratılan tarım ve hayvancılık politikalarının tekrar düzenlenmesi, damızlık ve hayvan üretiminin yeniden destek ve teşvik edilerek yerli üretime geçilmesidir. Ancak kısa vadede canlı hayvan ithalatı devam edecek ise çevre ve insan sağlığını koruyan tedbirler mutlaka alınmalıdır” dedi.

Konuyla ilgili Valilik Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yolladıkları yazıya gelen cevabı da kamuoyu ile paylaşan Kara, ‘Tarafımıza iletilen cevapta ‘Gelen şikâyetler üzerine yerleşim yerlerinden uzakta, alternatif limanlarda gemilerin tahliyesinin yapılması konusunda bakanlığımıza görüş yazısı yazılmıştır’ şeklindeki ifadeyi paylaştı.

Başkan Kara açıklamasında; “Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme bakanlığı, Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğünün tebliği ile İskenderun Liman sahası genişletilmiştir. Dolayısıyla söz konusu sevkiyatların meskûn mahal ve yerleşim alanlarının uzağındaki limanlardan yapılması çevre ve insan sağlığı açısından yararlı olacaktır. Siyasi iradeden beklentimiz bir an önce ülkemizde hayvancılığın geliştirilmesi ve tekrar kendi ihtiyacımızı karşılayacak düzeye gelebilecek politikalar oluşturması ile birlikte kısa vadede canlı hayvan sevkiyatlarının kent merkezinden uzak limanlardan yapılması, hayvanların sıkı veteriner kontrolünden geçmeleri, dezenfeksiyon işlemlerinin yapılması, karantina sürelerine dikkat edilmesidir. Asıl olan toplumun sağlıklı yaşam hakkıdır” dedi.

Yorum Gönder