İskenderun BİLSEM Büyüyor

06 Ocak 2021 Çarşamba 11:41
Bu haber 279 kez okundu

Hedef kitlesinde üstün yetenekli öğrencilerin bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak olan Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM), İskenderun merkezli 336 öğrenciye destek vermektedir.

İskenderun BİLSEM Büyüyor

Hedef kitlesinde üstün yetenekli öğrencilerin bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak olan Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM), İskenderun merkezli 336 öğrenciye destek vermektedir.

İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Köseoğlu, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün onayıyla İskenderun merkezli olmak üzere BİLSEM'in Arsuz, Belen, Payas, Dörtyol ve Erzin ilçelerinde bulunan 336 özel yetenekli öğrenciye destek eğitimi verildiğini söyledi.

Köseoğlu, Bilim ve Sanat Merkezlerinin amacının özel yetenekli öğrencilerin yeteneklerini geliştirmek, akademik çalışma yapmak ve proje üretmek olduğunu belirterek, "BİLSEM ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Özel Yeteneklilerin Geliştirilmesi Daire Başkanlığına bağlı İskenderun Bilim ve Sanat Merkezi; ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki resim, müzik ve genel zihinsel yetenek alanlarında ‘özel yetenekli öğrencilerin’ örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmaları ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla açılmış olan bağımsız ve resmî özel eğitim kurumudur. İlkokul 1, 2 ve 3. Sınıflara devam edip genel zihinsel resim ve müzik yetenek alanlarında akranlarından ileri düzeyde farklılık gösterdiği düşünülen öğrencilerin sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilmesi ile bu öğrenciler BİLSEM öğrenci seçmelerine katılırlar. Bu seçme sürecinde başarılı olan öğrenciler Bilim Sanat Merkezinde eğitim görmeye başlarlar” diye konuştu.

AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, İskenderun Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı, AK Parti ilçe Başkanı Abdulkerim Güven ve İskenderun ilçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Köseoğlu mevcut binasının artık yeterli gelmeyen BİLSEM için Sakarya Mahallesindeki kaba inşaat halindeki binanın arsasıyla birlikte Milli Eğitim Müdürlüğüne devredilen alanda incelemelerde bulundu.

AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, “İnşaatın bir an önce tamamlanarak bölgemizin dahi öğrencilerinin eğitim görmesi için 8 milyon 242 bin 300 TL ödenek tahsis ettirildi. İnşaat gerekli hazırlıklar tamamlanır tamamlanmaz başlayacaktır” dedi.

“Biz müfredata dayalı bir ders yapmaktan daha ziyade, o derse dayalı bir proje üretmeyi önceliyoruz. Özel yetenekleri olan resim ve müzik alanında bilim sanat merkezine gelmiş olan öğrencilerimizin yeteneğini geliştiriyoruz" diyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Köseoğlu, “Burada öncelikle resim, müzik, fen bilimleri laboratuvarları ve çok amaçlı salonlarla özel yetenek alanları, öğrencilerimizin yapmış olduğu çalışmaları sergileyebilecekleri daha geniş alanlarımız olacak. İskenderun Bilim ve Sanat Merkezi’nin daha da büyümesiyle hedefimiz, geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek. Milletvekilimiz Abdulkadir Özel ve Belediye Başkanımız Fatih Tosyalı’ya İskenderun’a kazandıracakları ve ‘Üstün Yetenekli Çocukların’ eğitim göreceği bu Modern Eğitim Kurumu Binası için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.


Yorum Gönder