İskenderun’da Cumhuriyet Coşkusu

29 Ekim 2022 Cumartesi 18:55
Bu haber 250 kez okundu

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. yıldönümü İskenderun’da, halkın yoğun katılımı ve büyük bir coşkuyla kutlandı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sabah saatlerinde İskenderun İlçe Kaymakamlığı’nda protokol tebrikleri kabulüyle başladı.

İskenderun'da Cumhuriyet Coşkusu

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. yıldönümü İskenderun’da, halkın yoğun katılımı ve büyük bir coşkuyla kutlandı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sabah saatlerinde İskenderun İlçe Kaymakamlığı’nda protokol tebrikleri kabulüyle başladı.

Protokol üyeleri, kolluk kuvvetleri, adli, idari ve askeri erkân, emniyet teşkilatı, kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirleri, siyasi parti teşkilatları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bayramlaştı.

Daha sonra Protokol Atatürk Bulvarı üzerindeki tören alanına geçti. Törenlere CHP Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin, İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, 39’uncu Mekanize Piyade Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tutucu, İskenderun Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, SG Sahil Güvenlik Grup Komutanı Kıdemli Binbaşı Onur Emir, İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı M. Emin Ünalan, Baro Temsilcisi Av. Şükran Düzen,  İskenderun ilçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, kurum müdürleri, siyasi parti ilçe teşkilat başkanları,  STK'lar, şehit yakınları, muharip gaziler, idari, adli ve askeri erkân,  okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler, basın mensupları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Atatürk Bulvarının iki tarafını dolduran halkın yoğun ilgi gösterdiği tören alanında İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, İskenderun 39’uncu Mekanize Piyade Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tutucu ve İskenderun Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı vatandaşların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

Saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunmasının ardından günün önem ve anlamını belirten konuşmasını yapan İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarının önderliğinde, necip milletimizin fedakârlığıyla kazanılan Kurtuluş Savaşı Destanı'nın ardından kurulan ve azmin, fedakârlığın, kararlılığın, birlik ve beraberliğimizin eşsiz bir timsali olan Cumhuriyetimizin 99. Yıldönümünü kıvanç ve coşkuyla idrak ediyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları başta olmak üzere, mukaddes vatan topraklarımızın bütünlüğü ve necip milletimizin selameti uğruna feda-yı can eden tüm aziz şehitlerimizi ve şehadete şahitlik eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet, şükran ve saygıyla anıyorum. Ruhları Şâd Olsun. Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun” diye konuştu.

Daha sonra çeşitli okullardan görevlendirilen öğrencilerin günün anlam ve önemine ilişkin okudukları şiirler, Başakşehir Koleji İskenderun Kampüsü Bandosu ve Flarmoni Orkestrası, İskenderun Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Ekibi gösterisi ve Türk Askeri’nin gösterisi kutlamalara ayrı bir renk kattı.

Askeri birliklerin geçişi sırasında vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, askeri araçlar, okullar, STK’lar, kurum kuruluş birimleri, hizmet araçlarının geçişlerini de vatandaşlar ellerinde bayraklar ve alkışlarla izledi.

Programın sona ermesiyle protokol üyeleri tören ve kutlama etkinliklerinin hazırlanması ve sunulmasında emeği geçen tüm görevlilere teşekkür etti.

 Haber Ali Kemal Zerenli
Yorum Gönder