İskenderun’da Haziran Dönemi Meclis Çalışmaları Başladı…

07 Haziran 2023 Çarşamba 11:12
Bu haber 279 kez okundu

İskenderun Belediye Meclisi Haziran ayı ikinci oturumunda iki maddelik gündemin görüşüldüğü toplantı Belediye Brifing Salonunda Fatih Tosyalı başkanlığında gerçekleştirildi.

İskenderun'da Haziran Dönemi Meclis Çalışmaları Başladı…

İskenderun Belediye Meclisi Haziran ayı ikinci oturumunda iki maddelik gündemin görüşüldüğü toplantı Belediye Brifing Salonunda Fatih Tosyalı başkanlığında gerçekleştirildi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin uhdesinde bulunan ancak bugüne kadar hiçbir çalışma yapılmayan içme suyu arıtma tesisinin de İskenderun Belediyesi tarafından işler hale getirileceği müjdesini veren Başkan Tosyalı, tesisin iki ay içinde Konya Belediyesi tarafından çalıştırılıp daha sonra HATSU’ya teslim edileceğini söyledi.

Yaşanan depremlerin sahildeki terfi istasyonları olmak üzere şehirde ciddi sıkıntılar yaşandığını belirten Başkan Fatih Tosyalı “Biz çevre şehircilik bakanlığımızın ve iller bankamızın yaptığı toplantılar sonucunda sorumluluğu ve yetkisi Hatay Büyükşehir’e ait olmasına rağmen iller bankamızın yapmış olduğu ihaleler var. İskenderun atık su arıtma tesisi onarımı, Yağmur suyu terfi merkezi yapımı ihalesi, Denizciler içme suyu şebeke yapımı ihalesi, Bekbele izale hattı şebeke yapımı, ihalesi, Azganlık içme suyu şebeke yapımı ihalesi, İskenderun Fransız kaptanı iletim hattı ve depo yapımı ihalesi, İskenderun içme suyu kısmı şebeke yapımı depo üst kodlar ihalesi yapıldı. Kısa sürede de Müteahhit tarafından yapılıp İskenderun’a kazandırılarak İskenderun’un önemli sorunlarını kısmi de olsa çözüm noktasında iller bankamızda ve çevre şehircilik bakanlığına teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bu yılsonuna kadar işyeri açmak isteyenler ruhsata %50 indirim yapılacağını açıklayan M. Fatih Tosyalı “Bu yıl içerisinde bu meclisimizden itibaren bu yılsonuna kadar yeni iş yeri açmak istenen ruhsata %50 indirim yapılacaktır. Ayrıca yıkılan iş yerleri aynı yıl içerisinde yapamayacaklar, diye biz ekim ayı tarifemizi yaparken tarifemize bir madde eklenecek geçmiş ruhsatı olanları bir sonraki yılda kullanabilsinler diye bunlara tarif ödettirmiyoruz. Ama tarifemize geçirirken bir madde ilave yapacağız. Daha sonra iş yeri de açsalar onu ücretsiz olarak yapılması yönünde çözüm bulunmuş” şeklinde konuştu.

Gündemin birinci maddesi olan “Sahil dolgu alanı üzerinde bulunan 2 nolu işyerinin 10 yıllığına kiralanması için Belediye Encümenine ve Belediye başkanına yetki verilmesi yönünde karar alınması ile ilgili Emlak ve İstimlak Müdürlüğü teklifi hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu raporu CHP grubunun red oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.

Meclisin birinci oturumunda görüşülen ve tadil edilmesi amacıyla komisyona gönderilen, gündemin ikinci maddesi “Deprem felaketi nedeniyle yıkık, acil yıkılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı binalarda faaliyette bulunan işyerlerinin yeni adreslerine taşınmaları sebebiyle keşif ücretinin, ruhsat yenileme ücretlerinin 31.12.2023 tarihi mesai bitimine kadar alınmaması ve geriye dönük keşif ücreti ve yenileme ücreti iadesi yapılmaması konusunda gerekli meclis kararının alınması ile ilgili Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü teklifi hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu” oy birliğiyle oylandı.

Yorum Gönder