İSTE Kaynakçılık Alanında Meslek Yüksekokulunu Kuruyor

21 Mart 2024 Perşembe 16:53
Bu haber 46 kez okundu

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) kaynakçılık alanında attığı adımlara İskenderun OSB’de açılacak Kaynakçılık Meslek Yüksekokulu ile bir yenisini daha ekliyor.

İSTE Kaynakçılık Alanında Meslek Yüksekokulunu Kuruyor

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) kaynakçılık alanında attığı adımlara İskenderun OSB’de açılacak Kaynakçılık Meslek Yüksekokulu ile bir yenisini daha ekliyor.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) kaynakçılık alanında attığı adımlara Kaynakçılık Meslek Yüksekokulu ile bir yenisini daha ekliyor. İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) imzalanan protokol çerçevesinde Meslek Yüksekokulu için gerekli binaların tahsisini İskenderun OSB üstleniyor. 19 Mart Salı Günü gerçekleştirilen imza törenine İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Tosyalı, OSB Yönetim Kurulu Başkanı V. Osman Gözükara, OSB Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kahraman, Bölge Müdürü Ahmet Dokgöz, İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Suha Orçun Mert, İSTE İskenderun OSB Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mehmet Hakan Demir, İSTE Genel Sekreteri Yahya Kılıç, İSTE Genel Sekreter Yadımcısı Yunus Soylu ve İSTE Daire Başkanları katıldı. İskenderun Organize Sanayi iş birliği ile üniversitemiz tarafından projelendirilen ve Yükseköğretim Kurumu Başkanı Sayın Prof. Dr. Erol Özvar’ın büyük destekleriyle kurulan İskenderun OSB Kaynakçılık Meslek Yüksekokulunda Kaynak Teknolojisi, Endüstriyel Kalıpçılık ve Döküm programları bulunacak.

İSTE Rektörü Depci’nin rektörlük görevine geldiği günden bu yana üzerinde Doç. Dr. Ersin Bahçeci ile birlikte bizzat çalıştığı İSTE Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi ve  Kaynakçılık Meslek Yüksekokulu sayesinde İSTE, ülkemizin imalat sanayisindeki gelişimine paralel olarak metal ve makine sektöründe artan üretimle doğan nitelikli kaynakçı ihtiyacının giderilmesine ve sektörlerin ihtiyacı olacak yeni kaynak reçetelerinin oluşturulmasına katkı sunacak.

Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan İskenderun OSB Kaynakçılık Meslek Yüksekokulu’na inanarak destek olan başta YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile bina tahsisi konusundaki destekleri için İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Tosyalı ve OSB Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür eden İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci “İSTE olarak attığımız vizyoner adımlarda bölgedeki paydaşlarımızın bize eşlik etmesinden onur duyuyoruz. İskenderun Kaymakamımız Sayın Murat Sefa Demiryürek de her zaman destekçimiz. Özelde ilimizin genelde ülkemiz ve dünya için sanayide en büyük ihtiyaç duyulan kaynakçılık alanında ki eksiklikliğin giderilmesi için Kaynakçılık Meslek Yüksekokulu’nu açacağız. İskenderun Teknik Üniversitesi’ni en iyi teknik üniversitelerden biri yapmaya kararlıyız ve bunu Hatay’la birlikte başaracağız. Bugün, kaynakçılık alanında çalışacak üstün bilgi ve başarıya sahip teknikerlerin yetişmesi adına çok önemli bir adım attık. Bu adım sayesinde bölgedeki ve ülkemizde kaynak konusunda deneyimli ara eleman ihtiyacının giderilmesine büyük katkı sağlayacağız.” değerlendirmesinde bulundu.


Yorum Gönder