banner45

İSTE’de ‘Geziyorum Öğreniyorum’ Faaliyetleri Sürüyor

23 Mayıs 2022 Pazartesi 18:52
Bu haber 112 kez okundu

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE)’nde ‘Geziyorum Öğreniyorum’ faaliyetleri çerçevesinde Samandağ bölgesine gezi düzenlendi.

İSTE'de ‘Geziyorum Öğreniyorum' Faaliyetleri Sürüyor

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE)’nde ‘Geziyorum Öğreniyorum’ faaliyetleri çerçevesinde Samandağ bölgesine gezi düzenlendi.

İskenderun TeknikÜniversitesi (İSTE)2019-2-TR01-KA105-078518 sözleşme numaralı Erasmus+ Programı/Ana Eylem 1: Bireylerin Öğrenme Hareketliliği/GençlikDeğişimleri, "Geçmişten Geleceğe" isimli proje kapsamında faaliyetlerine devam etti.

Katılımcıların proje koordinasyon ekibi ve eğitmenler eşliğinde, projenin kültürel mirası yerinde görme ve tespit faaliyeti için gezi faaliyetlerini sürdürdü. Hatay’ın en eski yerleşim bölgelerinden biri kabul edilen Samandağ (Çevlik) ve çevresi ziyaret edildi. Katılımcılara, Titus Tüneli, Beşikli Mağarave Samandağ (Çevlik) bölgesindeki tarihi doku hakkında bilgiler aktarıldı. Bölgenin kültürel açıdan zenginliği ve tarihselliği adım adım takip edilerek proje eğitmenleri tarafından detaylı bilgiler paylaşıldı.

Gezi rotasında Köyü ve Vakıflı Köyü de yer aldı. Geçmişin izleri takip edilirken yöre hakkında günümüze kadar ulaşan efsane ve mitlere de değinildi. Öncelikle Vakıflı Köyü Müzesi gezisiyle birlikte bölgenin gelenek-göreneklerine, mutfağına, düğün ve inançları üzerine köylülerle sohbet edilerek yöre halkının ağzından bilgiler edinildi.

Gezi boyunca yöre hakkında detaylı bilgi elde eden katılımcılar gezerek öğrenmenin keyfini çıkardı. İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci  “yaşadığımız coğrafyayı en iyi şekilde tanıtmamız çok mühimdir çünkü bir toplum sahip olduğu kültürü üzerinde yükselir. Üniversitemiz de bu tür etkinliklerin gerçekleştirilmesinde önemli bir noktada bulunuyor. İSTE olarak kültürel aktarımların sağlanması adına gerçekleştirdiğimiz proje ve etkinliklerimizle üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” dedi.
Yorum Gönder