İSTE’de Yeşil Vatan Hassasiyeti

13 Ağustos 2021 Cuma 17:04
Bu haber 57 kez okundu

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) orman yangınları ile mücadele için harekete geçti.

İSTE'de Yeşil Vatan Hassasiyeti

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) orman yangınları ile mücadele için harekete geçti.


İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinasyon Birimi tarafından Orman Yangınları ile Mücadele Yönlendirilmiş Proje (YP) Çağrısı açıldı. Hazırlanacak olan projelerle, Ülkemizin orman yangınları ile mücadelesine katkı sağlamak, orman yangınlarının erken tespiti, yangını oluşturacak etkenlerin tahmini, yangın yerlerinin potansiyel tehlikesinin modellenmesi, yangının sebep olduğu olumsuz etkilerin azaltılmasına yönelik yenilikçi uygulamaların geliştirilmesi ve yangın sonrası zarar gören alanların onarımı amaçlanıyor.


Belirtilen konuların dışında orman yangınlarıyla ilgili olabilecek her türlü proje önerisi de değerlendirmeye alınacak. Başvurusu yapılacak projelerin Üniversitemiz “Teknoversite” vizyonuna uygun olması gerekmektedir.


Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci “Yanan her ağaçla bizlerinde ciğerleri yanıyor. Orman yangınlarını önlemek bugünümüz ve geleceğimiz için hayati öneme sahiptir. Bu nedenle İSTE olarak vatanımızın yeşil kalması için her türlü girişimi destekleyeceğiz” dedi.


Proje için detaylı bilgiye
https://iste.edu.tr/duyuru-merkezi/2021/08/12/2206 adresinden ulaşabilirsiniz.


Yorum Gönder