İTSO’da Meslek Komite Toplantısı

15 Mart 2021 Pazartesi 13:01
Bu haber 570 kez okundu

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Mart ayı Müşterek Meslek Komite toplantısı pandemi sürecinin devam etmesi nedeniyle video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

İTSO'da Meslek Komite Toplantısı

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Mart ayı Müşterek Meslek Komite toplantısı pandemi sürecinin devam etmesi nedeniyle video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Mart ayı Müşterek Meslek Komite toplantısının açılış konuşmasını yapan İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter; “Bu günkü toplantımızda siz değerli meslek komitesi üyelerimiz ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak, toplantımızın daha verimli geçeceğini umuyoruz. Toplantımızı Covid-19 pandemi süreci devam etmesi nedeniyle Video konferans yöntemiyle gerçekleştiriyoruz” dedi.

İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter konuşmasında; “Değerli arkadaşlarım, odamızın önemli organlarından olan meslek komitelerimiz, verimli çalışmalar yapmakta, hem meslek gruplarına, hem odamıza hem de bölgemize katkılar sağlamaktadır.

Meslek Komitelerimizin; bölgemizde tespit edilen sorunları ve çözüm önerilerini kendi meslek komite toplantılarında görüşerek karar almalarını ve bu kararların yönetim kurulumuza iletilmesini, önemli buluyoruz.

Yönetim Kurulu olarak, hem bölgemize hem de odamıza katkı sağlama konusunda çalışmalar yaparken, meslek komitelerimizin yönlendirmeleri de bizlere önemli ölçüde yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla zamanlarını ayırarak meslek komite toplantılarına katılım sağlayan, desteğini esirgemeyen tüm meslek komite üyesi arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” dedi.

Mart Ayı Müşterek Meslek Komite toplantısında pandemi sürecine değinen İTSO Başkanı Yardımcısı Muhsin Yeter şöyle konuştu: “COVID-19 , dünya genelinde oluşturduğu sağlık tehdidinin yanı sıra günlük yaşantımızı, iletişim yöntemlerimizi ve iş yapış modellerimizi de değiştirdi. Dijitalleşmenin anahtarı olarak nitelendirilen; nesnelerin interneti ve 5G gibi kavramlar hayatlarımıza hızla dâhil oldu. COVID-19 ile hızlanan dijital dönüşüm ile kullanımı daha da artan akıllı uygulamaların, yalnızca pandemi krizi döneminde değil, bundan sonra da hayatımızın önemli bir parçası olacağını tahmin ediyoruz. Bu sürece uyum sağlayabilmek adına, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizler de, dijitalleşme konusunda gerekli gayreti gösteriyoruz. Üyelerimizin salgın dönemini minimum hasarla atlatabilmesi için; ‘5 Yıldızlı, Akredite Oda’ statümüzle tüm hizmetlerimizi kesintisiz bir şekilde sağlayabilme gayretiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Devamlı geliştirdiğimiz yetkinliklerimiz ve çağın gerekliliklerine uygun bir dijital altyapı oluşturmak amacıyla yeni kararlar alıyor ve süratle uygulamaya geçiyoruz. Bu süreçte, odamızdan verilen belgelerin büyük bir bölümü elektronik olarak verilmeye başlandı. Üyelerimizin ihtiyaç duyduğu belgeler, oda hizmet binamıza gelinmesine gerek kalmadan, sanal pos ile ödeme yapılmak suretiyle, hızlı ve ücret olarak daha uygun şekilde alınabiliyor. Ticaret Sicili Müdürlüğümüzde yapılan tescillerin, 2 saat içerisinde ilan edilmesi uygulamasına geçildi. Daha önceden yaklaşık 1 hafta süren Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi ilanları, artık aynı gün içerisinde yayınlanıyor. Odamızda Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ne giriş sağlanarak, kayıtlı elektronik posta(KEP) kanalıyla, posta gönderilerimizi elektronik olarak iletmeye başladık. Ve böylelikle diğer kurum ve kuruluşlarla yazışmalarımız büyük ölçüde hız kazanarak, iş akış süreçlerimiz kısalmış oldu. Dijitalleşme hedeflerimize uygun olarak, elektronik arşiv sisteminin entegrasyonu için de çalışmalar yapıyoruz. Dijitalleşme adımlarımızla, bürokrasi ve kırtasiyeye daha az zaman harcayarak, hem üyelerimize hızlı ve pratik işlem yapma imkânı sunuyor, hem de oda çalışanlarımızın zamanlarının daha verimli kullanmasına olanak tanımış oluyoruz.

Değerli meslek komitesi üyelerimiz, sizlerle pandemi sürecinde gerek bire bir telefon görüşmesi yaparak, gerekse telekonferans yöntemiyle toplantılar yaparak sizlerle sürekli fikir alışverişinde bulunduk. Ekonomik durgunluğun yaşandığı bu süreçte, sizlerin istek ve taleplerini üst kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği aracılığıyla ilgili bakanlıklara bildirilmek üzere gerekli kanalları kullanarak iletişimimizi kesintisiz devam ettiriyoruz. Devletimiz nezdinde verilen desteklerin yanında, üyelerimizin finansmana erişimine çözüm olacak, uygun faiz oranlarıyla kredi imkânlarından faydalanmalarını kolaylaştıracak uygulamaları bankalarımızla imzaladığımız protokollerle sağlamaya devam ediyoruz. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Şekerbank ile protokol imzalayarak, üyelerimizin uygun kredi imkânlarından yararlanmalarına katkı sağlıyoruz.”

Mart ayı Müşterek Meslek Komite toplantısında meslek komite üyeleri kendi grupları ile ilgili sorunları aktarma imkanı buldular.

Mart ayı Müşterek Meslek Komite toplantısına, İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter, İTSO Yönetim Kurulu Üyesi Raşit Özyurt, İTSO Genel Sekreteri Figen Gül Dönmez ve Meslek Komite üyeleri katıldılar.Yorum Gönder