‘Kardeşlik Sofrası’ Belenlilerle Buluştu!

21 Haziran 2016 Salı 16:26
Bu haber 1092 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın ‘Kardeşlik Sofrası’ olarak nitelediği birlik, beraberlik ve bereketi arttıran iftar sofralarını Ramazan ayında hemşerileri ile buluşturan HBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, vatandaşların büyük takdirini kazanıyor.

‘Kardeşlik Sofrası' Belenlilerle Buluştu!

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), 11 Ayın Sultanı Ramazan Ayı münasebetiyle il genelinde kurduğu bereketli iftar sofralarıyla birbirinden nitelikli etkinliklerini Belen’de vatandaşlarla buluşturdu.

Belen Atatürk Parkı’nda gerçekleşen iftara, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Belen İlçe Başkanı Fevzi Yüksel, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, İskenderun Zabıta Şube Müdürü Ahmet Keskin, çok sayıda muhtar ve vatandaş katılım gösterdi.

HBB Mehteran Takımı’nın marşları eşliğinde Belen halkına çorba, türlü, pilav, meyve, lokma tatlısı ve hurma ikram edildi. İftar topunun atılmasıyla Belenliler oruçlarını okunan dualar eşliğinde açtı.

Ramazan Etkinlikleriyle Belenliler Unutamayacakları Bir Gece Yaşadı

Açılan oruçların ardında HBB Şehir Tiyatrosu’nun başarılı sanatçıları tarafından sanat mutfağında bin bir özenle hazırlanan nitelikli etkinlikler, Belenlilerin beğenisine sunuldu.

HBB Şehir Tiyatrosu’nun başarılı sanatçıları, eğlencelerin açılışını Hacivat ile Karagöz gölge oyunu ile yaparak özellikle çocukların ilgi odağı oldu. Ardından davul eşliğinde Ramazan Ayı’na özel olarak söylenen maniler, vatandaşlara duygu dolu anlar yaşatırken, geleneksel orta oyunundan olan Meddah'ın anlattığı hikâyeler ve izleyicilerle gerçekleştirilen diyaloglar izleyenlerden büyük alkış aldı.

Köçeklerin hareketli ve eğlenceli oyunlarıyla da Ramazan coşkusunu doyasıya yaşayan vatandaşlar, yerel dilde seyirlik oyunlar ve seyircilerin arasından seçilen kişilerle doğaçlama gelişen ‘Kömeç’ adlı seyirlik oyun sonrasında HBB Şehir Tiyatrosu sanatçılarının yeteneklerine hayran kaldılar. Çocuklara yönelik gerçekleştirilen gölge oyunu sonrasında Hacivat ve Karagöz yeniden sahne alırken, ikilinin aralarında geçen tatlı atışmalar, izleyenlere adeta özlenen eski Ramazan gecelerini yaşattı.

Aşuk ile Maşuk ve Nasrettin Hoca Uyarlamaları Ayakta Alkışlandı

Belenliler gecenin ilerleyen saatlerinde, Kavuklu ile Pişekar, Çelebi Salkım İnci, Kanlı Nigar, Arap Bacı, Tuzsuz Deli Bekir, İbiş ve Bebe Ruhi karakterlerine bürünen HBB Şehir Tiyatrosu’nun yetenekli sanatçılarını ayakta alkışlarken, çocukların sevgilisi Aşuk ile Maşuk’un ortaya koyduğu eğlenceli dans performansla da özellikle miniklerin büyük beğenisini kazandı.

Gerçekleşen etkinliğin ardından Belenli miniklere HBB Şehir Tiyatrolarının başarılı sanatçıları tarafından boyama kitabı hediye edildi.

Yüksel: Belen’e 40 Yıldır Gelmeyen Hizmetler Başkan Savaş ile Geldi

CHP Belen İlçe Başkanı Fevzi Yüksel etkinliklerde yaptığı konuşmada, “Bu güzel Ramazan gecesinde Belenli hemşehrilerimizle buluşarak ekmeğimizi paylaştık. Bundan iki yıl önce Belen halkına bir söz vermiştik, Belen’i nakış nakış işleyeceğiz demiştik. Belen’e 40 yıldır gelmeyen hizmetler Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Lütfü Savaş ile geldi. Altyapı tamamen değişti, temiz su şebekeleri döşendi. Sorunlarımızı en kısa zamanda çözüme kavuşturacağız. Belen ilçesini daha da yaşanılası bir kent haline getireceğiz. Ben bu geceyi bizlerle buluşturan başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş’a ve değerli HBB Şehir Tiyatrosu personellerine çok teşekkür ediyorum. Daha güzel günlerde daha güzel Ramazanlarda buluşmak ümidiyle hepinizi selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Savaş’a Teşekkür

HBB Şehir Tiyatrosu’nu sahneye koyduğu muhteşem performansından dolayı ayakta alkışlayan Belenliler, Hatay’ın her köşesinde vatandaşlarını eski Ramazanları aratmayan eğlencelerle ve birlik, beraberlik bilinci aşılayan etkinliklerle buluşturan Başkan Savaş’a teşekkürlerini ilettiler.

Ramazan Eğlenceleri 21 Haziran Arsuz ve 22 Haziran’da Erzin’de

HBB Şehir Tiyatrosu, 21 Haziran Salı günü Arsuz- Gözcüler Mahallesi Devlet Demir Yolu karşısında Arsuzlularla, 22 Haziran Çarşamba günü Erzin – Atatürk Caddesi Belediye önünde Erzinlilerle buluşacak.

Yorum Gönder