Kaymakam Yönden Basın Bayramını Kutladı

23 Temmuz 2020 Perşembe 11:40
Bu haber 197 kez okundu

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ‘24 Temmuz Basın Bayramı’ münasebetiyle özel bir mesaj kaleme aldı.

Kaymakam Yönden Basın Bayramını Kutladı
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ‘24 Temmuz Basın Bayramı’ münasebetiyle özel bir mesaj kaleme aldı. Kaymakam Yönden söz konusu kutlama ve tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi.

“24 Temmuz 1908 tarihinde Türk Basınında sansürün kaldırılması nedeniyle, her yıl 24 Temmuz günü "Gazeteciler ve Basın Bayramı" olarak kutlanmaktadır.

Günümüzde her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme özgürlüğünün en temel hak olduğu görüşü, modern dünyada tartışmasız kabul görmektedir. Bu anlamda basın, kamu adına gerçekleri araştırma, doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatma mesleğidir.

Bu yönüyle demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Yazılı, işitsel ve görsel kanallar aracılığı ile yaşadığımız bölge ve tüm dünyadaki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olunması, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması ve kamuoyu oluşturulması gibi birçok önemli görev ve sorumlulukları üstlenmektedir. İlçemizde ki basın-yayın çalışanlarının bu sorumluluk bilinciyle yaptıkları ve yapacakları duyarlı çalışmaların İlçemizin her alanda başarıya ulaşmasında büyük katkı sağlayacağına inancım tamdır. Bu manada Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk`ün, “Basın, Milletin müşterek sesidir” ifadesi basının toplumu aydınlatması bakımından üstlendiği misyonu en güzel şekilde açıklamaktadır.

Basının demokrasinin vazgeçilmezi olduğu gerçeğini, 15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizde yaşanan menfur darbe girişimi sırasında bir kez daha idrak etmiş bulunuyoruz. Demokrasiye, birlik ve beraberliğimize sahip çıkarak, üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getiren yerel ve yaygın tüm basın kuruluşlarına ve mensuplarına bu vesileyle şükranlarımı sunuyorum.

Kentimiz ve çevresinde yaşanan her türlü gelişmelere yönelik kamuoyu oluşturan, İlçemizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesine ve kalkınmasına önemli katkılar sağlayan yerel basınımızın, mesleki ilke ve esaslar çerçevesinde bugüne kadar icra ettikleri görevlerini, bugün den sonra da aynı duyarlılık ve özveriyle devam ettireceklerine gönülden inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle; 24 Temmuz 2020 günü idrak edilecek olan Basında Sansürün Kaldırılışı’nın 112’inci yıldönümü münasebetiyle, İlçemiz de faaliyette bulunan yazılı, görsel ve işitsel basın kuruluşlarımız ve ulusal haber ajansı temsilcilerimiz başta olmak üzere üstlendikleri sorumluluğun bilinciyle görev yapan tüm basın emekçilerimizin “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı” nı en kalbi duygularımla kutlar, habere ulaşma ve haberi kamuoyuna ulaştırma çabalarında başarılar dilerim.”

Yorum Gönder