Kırıkhan’a 1915 Kitapla Cumhuriyet Kütüphanesi

22 Mart 2021 Pazartesi 14:48
Bu haber 809 kez okundu

Her ay bir köy okuluna Cumhuriyet Kütüphanesi kurmak için bir kampanya başlatan Sarı Zeybekler Derneği Genel Merkezi ve BAYŞAD Hatay İl Başkanlığı 5. kütüphanelerini Hatay’ın Kırıkhan ilçesine bağlı K. Soğuksu’da bulunan Ortaokulu’na kurdular.

Kırıkhan'a 1915 Kitapla Cumhuriyet Kütüphanesi

Her ay bir köy okuluna Cumhuriyet Kütüphanesi kurmak için bir kampanya başlatan Sarı Zeybekler Derneği Genel Merkezi ve BAYŞAD Hatay İl Başkanlığı 5. kütüphanelerini Hatay’ın Kırıkhan ilçesine bağlı K. Soğuksu’da bulunan Ortaokulu’na kurdular.

Kırıkhan’da kurulan kütüphane hakkında bilgi veren Sarı Zeybekler Derneği Genel Başkanı Nevzat Kurt, Türk’ün ulus olma yolundaki en büyük zaferi olan Çanakkale Savaşlarının 106. yıldönümünde; K. Soğuksu Ortaokulu’na 1915 kitapla, 1915 motifli raflardan oluşan Çanakkale-1915 Cumhuriyet Kütüphanesi kurmanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Genel Başkan Nevzat Kurt, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Çanakkale gibi tarihimizin dönüm noktası olan bir günde 1915 kitapla, duvarlarında 1915 yazılı raflardan oluşan Çanakkale 1915 Kütüphanesi’ni kurmanın haklı onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Çanakkale 1915 Kütüphanesi ile yedi düvele meydan okuyarak emperyalizme karşı savaş açan ve bu savaştan zaferle dönen Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e olan minnetimizi bir nebze de olsa ödemek istedik.Bu yolculukta daha önceki projelerimizde olduğu gibi yine büyük bir uyum içinde olduğumuz BAYŞAD Hatay İl Başkanı, sevgili yol arkadaşım Musa Göçer’e teşekkür ederken açtığımız kütüphane için destek olan ve katkıda bulunan bütün cumhuriyet sevdalılarına ayrı ayrı şükranlarımızı sunuyorum.” dedi.
Daha aydınlık yarınlar için Büyük Önderimiz Atatürk’ün izinde yürümeye devam edeceğiz. Her şey geleceğimiz olan çocuklarımız için…”

Kütüphanenin çok zor şartlarda hayata geçirildiğini ifade eden projenin emektarı BAYŞAD (Bağımsız Yazarlar ve Şairler Derneği) Hatay İl Başkanı Musa Göçer;
“Bizler kendi çabaları ile bu güzel ülkenin güzel çocukları için güzel işler yapmaya kendini adamış Anadolu aşığı insanlarız.

İmkanların kısıtlı şartların zorlu olması bizi hiç yıldırmadı, yıldıramayacak. Gazi Mustafa Kemal’in gösterdiği yolda durmadan ilerlemekten Vatan Sevmenin slogan ile değil emek ve adanmışlıkla olduğunu bilen bir anlayışla bu güzel ülkeye bir güzel kütüphane daha kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Elbette yeterli olmadığını ve daha yapacak çok işimiz olduğunu biliyoruz. Gün geçtikçe çıtamızı daha da yükselterek aydınlık ufuklara yürüyoruz. Şikayet etmiyor, küsmüyor, pes etmiyoruz. Tasarımı ve üretimi bizzat tarafımca yapılmış 1915 motifli 1915 kitaplı bir kütüphaneyi 18 Mart gibi bir övünç tarihinde Çanakkale 1915 Kütüphanesi olarak açmış olmanın hazzını yaşıyorum.

Bu güzel işlerde kol kola can cana hareket ettiğimiz Sarı Zeybekler Derneği Genel Başkanı Nevzat Kurt’a ve yürüdüğüm yolda beni hiç yalnız bırakmayan bütün güzel dostlarıma teşekkür ediyorum.

Bu ülke bize Atatürk’ten emanet. Emanet boynumuzda taç. Yaşadığımız sürece varlığımız sevdalısı olduğumuz ülkemize armağan olsun.” şeklinde konuştu.


Yorum Gönder