banner45

‘Kurtuluş Bayramı Kutlu Olsun!’

04 Temmuz 2022 Pazartesi 19:21
Bu haber 103 kez okundu

İskenderun Kaymakam Vekili, Payas Kaymakamı Dr. Polat Kara, İskenderun’un kurtuluş bayramı nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı. Kaymakam Polat Kara, 5 Temmuz İskenderun’un Kurtuluş Bayramının 84. Yıldönümü münasebetiyle kaleme aldığı kutlama ve tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi;

‘Kurtuluş Bayramı Kutlu Olsun!'

İskenderun Kaymakam Vekili, Payas Kaymakamı Dr. Polat Kara, İskenderun’un kurtuluş bayramı nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı. Kaymakam Polat Kara, 5 Temmuz İskenderun’un Kurtuluş Bayramının 84. Yıldönümü münasebetiyle kaleme aldığı kutlama ve tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Kahraman Türk askerinin 5 Temmuz 1938 tarihinde İskenderun’a girişinin ve bağımsızlık mücadelemizin zaferle taçlandırılmasının 84. yıldönümünü idrak ettiğimiz şu günlerde ulusal onurumuzu, milli birlik ve beraberliğimizi korumanın sevinç ve gururunu hep birlikte gönülden yaşıyoruz.

Kurtuluş günleri şevk ve heyecanlarımızın yenilendiği günler olmasının yanı sıra, tarihin gizli kalmış sahifelerinin de bilimsel çalışmalarla gün ışığına çıkarılma günüdür. Çok değerli halkımızın özgüveninin eseri olan, azmin, gayretin, fedakârlığın, vatanperverliğin ve cesaretin bir işaretini sunan, bizi biz yapan milli ve manevi değerlerin neler yapabileceğini, en umutsuz anda yaşlısı, genci, kadını ve erkeği ile bütünleşerek mazlum ve mağdur fakat bir o kadar da asil bir millet olarak; Dini, imanı, namusu, vatanı ve tarihi uğruna neleri göğüsleyebildiğimizin en önemli bir timsali olarak tarihe altın harflerle işlediğimiz bu kutlu günü sevinç ve coşkuyla idrak ederken, göğsümüzü kabartan aziz şehitlerimiz ve şehadete şahitlik eden kahraman gazilerimiz sayesinde bu kutlu günün maneviyatını yüreğimizde dolu dolu yaşıyoruz.

5 Temmuz 1938 tarihi İskenderun’un Emperyalist İşgalden Kurtuluşunun ve Hatay halkının Kuva-yi Milliye ruhuyla başlattığı haklı ve onurlu Hatay Davasını zaferle sonuçlandırdığı tarihsel sürecin önemli bir aşamasıdır. Bu anlamlı tarihi gün bize özgürlük ve bağımsızlık getirmiştir. Kaderimizi birleştirdiğimiz çağdaş, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin yolunda aydınlık bir geleceğin önünü açmıştır.

Bugün bizlere düşen görev ise; Canları pahasına bize bu toprakları vatan yapan ecdadımızın emaneti olarak, ülkemizi ve şehrimizi daha kalkınmış, daha çağdaş ve daha mutlu yarınlara ulaştırmaktır. İskenderun her zaman olduğu gibi bundan sonrada geçmişten aldığı bu feyz ve güç ile yarınlara umutla bakmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Şanlı bayrağımızın dalgalandığı her karış toprak için bu bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin bedelini canlarıyla ödeyen Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, kutsal vatan topraklarımızın bütünlüğü ve necip milletimizin selameti için canlarını feda ederek şehadete irtihal eden tüm aziz şehitlerimizi ve şehadete şahitlik eden kahraman gazilerimizi, dosta güven, düşmana korku salan şanlı ordumuzu; rahmet, minnet ve şükran ile anarken, tüm halkımızın şanlı tarihimize altın harflerle yazılan bu anlamlı kurtuluş gününü en kalbi duygularımla kutlar, en derin sevgi, selam ve saygılarımı sunarım.”

Yorum Gönder