Mahzuni Şerif Radyo Mega’da Anıldı

19 Mayıs 2018 Cumartesi 19:00
Bu haber 241 kez okundu

Türk Halk Müziği’nin büyük ustası, halk ozanı Aşık Mahzuni Şerif, vefatının 16. yıl dönümünde rahmetle anıldı.

Mahzuni Şerif Radyo Mega'da Anıldı

Türk Halk Müziği’nin büyük ustası, halk ozanı Aşık Mahzuni Şerif, vefatının 16. yıl dönümünde rahmetle anıldı. İskenderun Kahramanmaraşlılar Derneği 2. Başkanı Tahsin Sevin, Hemşerileri olan Aşık Mahzuni Şerif’i yad etmek, yeni nesil’e de anlatmak adına Mega Radyo’da Semir Yazıcı’nın sunduğu ‘Panorama’ söyleşi programına katıldı. Aşık Mahzuni Şerif’in eserleri ve yaşamından kesitleri dinleyenlerle paylaşan Eğitimci Tahsin Sevin, ozanın bazı şiirlerini de yayında seslendirdi.

Yapım ve sunumunu Mega Medya Genel müdürü Semir Yazıcı’nın, Teknik yönetmenliğini de Mustafa Mert’in yaptığı programda Mahzuni Şerif ile ilgili bilgileri paylaşan Tahsin Sevin özetle şunlar söyledi; “Asıl adı Şerif Cırık olan Mahzuni Şerif, 17 Kasım 1939’da Maraş’ın Afşin ilçesinin Berçenek köyünde dünyaya gelmiş. 17 Mayıs 2002’de 63 yaşında Almanya’da vefat etmiştir. Evli, sekiz çocuk, dört torun sahibi olan Mahzuni Şerif gurbette vefat etmiş, Mezarı Hacı Bektaş Veli Külliyesi’nin yakınındaki Çilehane adı verilen yerdedir.

Mahzuni, Alembey köyündeki Lütfi Mehmet Efendi Medresesinde Kur’an eğitimi alarak okula başlamışken köylerine ilkokulun yapılmasıyla medrese eğitimini bırakarak ilkokula başladı. 1955 yılında Mersin Astsubay Okulu’na kaydoldu ve 1959’da okulu bitirerek ordonat tekniker sınıfına ayrıldı. Ankara Ordonat Tekniker Okulunda eğitim almaya başladı. 1961’da Kuleli Askerî Lisesi’ne gitti fakat maddi zorluklardan ötürü eğitimini yarıda bıraktı.

Toplumsal ve kültürel dejenerasyonlara duyarsız kalmayan Halk ozanı Mahzuni Şerif’in söz ve besteleri dönemin ve günümüzün sanatçıları tarafından sıklıkla kullanılmıştır. Doğum yeri Berçenek’e ithafen yazdığı Oy Bizim Eller ve Acı Doktor bestelerinin yanı sıra Dom Dom Kurşunu, Yedin Beni, Yuh Yuh, Fadimem, Gül Yüzlüm, Ciğerparem, Mevlam Gül Diyerek, Merdo, Dostum Dostum, Han Sarhoş Hancı Sarhoş, Çeşmi Siyahım, Yalan Dünya, Ağlasam mı?, Abur Cubur Adam, Katil Amerika ve bu mezarda bir garip var Ekmek Kölesi, Zalim gibi birçok bilinen eserleriyle tanınan Aşık Mahzuni’nin türkülerini Gülden Karaböcek’ten Zeki Müren’e, Zara ve İbrahim Tatlıses’ten Ahmet Kaya’ya, Mahsun Kırmızıgül’den Murat Göğebakan’a, Olgun Şimşekten Selda Bağcan’a kadar birçok Türk halk müziği ve birçok pop müzik sanatçıları da okudu.

Halk şiirine gönül veren ve konuşma dilini şiirleştiren Aşık Mahzuni’nin 453 plağı, 58 kasedi ve yayınlanmış 8 adet kitabı bulunuyor. Ayrıca TRT tarafından çekilmiş 2 adet belgeseli bulunmaktadır. Mahzuni Şerif, 1989-1991 yılları arasında Halk Ozanları Federasyonu tarafından dünyanın en büyük 3 ozanı arasında gösterildi. Sivas Dramı adlı türküsünü, 1993 yılında yaşanan Sivas Katliamında yaşamını yitirenlere ithaf etmiştir.” 

Yorum Gönder