banner45

Medeniyetler Korosu’ndan İstanbul’da Muhteşem Konser

21 Şubat 2022 Pazartesi 16:37
Bu haber 90 kez okundu

'Medeniyetler Bahçesi' temasıyla 1 Nisan'da başlayacak EXPO 2021 Hatay'ın tanıtımı için Antakya Medeniyetler Korosu, Maltepe’de konser verdi.

Medeniyetler Korosu'ndan İstanbul'da Muhteşem Konser
'Medeniyetler Bahçesi' temasıyla 1 Nisan'da başlayacak EXPO 2021 Hatay'ın tanıtımı için Antakya Medeniyetler Korosu, Maltepe’de  konser verdi.

Maltepe Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde gerçekleştirilen organizasyonda, birçok farklı mezhep ve etnik kökene mensup Antakya Medeniyetler Korosu üyeleri, seslendirdiği şarkı, türkü ve ilahilerle İstanbullulara unutamayacakları bir akşam yaşattı.

Konserde açılış konuşmasını yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “ Medeniyetlerin, inançların ve kültürlerin buluştuğu Hatay’ımızı Türkan Saylan gibi Anadolu’nun çağdaş yüzünde ağırlamaktan büyük onur duyuyorum. Anadolu’da arzuladığımız mozaiği bize yaşattıkları için Hatay’daki dostlarımıza sevgi ve saygılarmızı yolluyoruz. İyi ki varsınız. Bu güzel projenin altına imza atan Başkanımız Lütfü Savaş’ı tebrik ediyorum. EXPO 2021’in Türkiye ve Hatay’a çok büyük katkılar sunacağına inanıyorum” dedi.

Hatay’ı tüm dünyaya örnek olacak bir şehir olduğunu ifade eden Başkan Savaş, “ Hatay enlerin ve ilklerin şehri. 13 ayrı medeniyete ve 27 farklı kültüre ev sahipliği yapan şehrimizde din, mezhep ve etnik köken olmak üzere herkes harmonik bir şekilde yaşamakta.Biz Hataylılar bu zenginlik içerisinde yaşadığımız için çok şanslıyız. Hatay’ın en büyük şanslardan bir tanesi de her dinin bayramını birlikte kutlamamızdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Misak-i Milli sınırları içerisinde son emaneti olan şehrimize mutlaka gelmelisiniz. Çünkü o emanet sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne değil hepimize emanettir” diye konuştu.

Hatay’ın farkı kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapması nedeniyle özel bir şehir olduğunu belirten Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili Engin Altay, “ Din, inanç, etnik köken ve mezhep açısından Türkiye çok kültürlülük ve barış içerisinde yaşıyorsa bu işin bir başlangıç yeri ve mirası vadır. 13 medeniyet, kültür ve üç semavi dinin eş zamanlı bir arada et tırnak gibi iyi günde ve kötü günde birbirleri ile dayanışma içinde yaşamaları Hatay’dan coğrafyamıza da yansımıştır. Hataylı olmak ayrıca kıymetlidir. EXPO 2021’in Hatay’a getirilmesinde Başkanımızın insan üstü gayreti vardı ve başardı.EXPO 2021’in bütün Hataylılara hayırlı olmasını diliyorum, Başkanımız Lütfü Savaş’ı kutluyorum” dedi.

Hatay’ın zengin mutfağı, tarihi, kültürü ve endemik çeşitliliğinin de şehri özel kıldığını ifade eden Altay, herkesin Hatay’ı görmesi gerektiğini ifade etti.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay'ın meşhur tatlılarından Hatay künefesini konuklara ikram etti.

Prof.Dr.Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen konsere Hatay Büyükşehir Beleidye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş ve eşi Prof.Dr.Nazan Savaş, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Yorum Gönder