Mehmet Akif ve İstiklal

13 Mart 2021 Cumartesi 14:46
Bu haber 945 kez okundu

İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE) İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100. Yılı anısına gerçekleştirilen söyleşide Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı konuşuldu.

Mehmet Akif ve İstiklal

İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE) İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100. Yılı anısına gerçekleştirilen söyleşide Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı konuşuldu.

İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE) İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100. Yılı anısına Mehmet Akif ve İstiklal konulu bir söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşide Atatürk İlke ve İnkılapları Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Yahya Yılmaz, İskenderun Meslek Yüksekokulu (İMYO) Öğretim Görevlisi Nuh Kahramanoğlu ile bir araya geldi. Etkinlikte Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı ve Kurtuluş Mücadelesi hakkında konuşuldu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 12 Mart 1921'de yapılan oturumda Milli Marş olarak kabul edilen İstiklal Marşı’nı Türk milletine kazandıran Mehmet Akif Ersoy’un sanat anlayışının, toplum için olduğunu vurgulayan Nuh Kahramanoğlu “Milletiyle aynı dili kullanan şairlerimizin başında gelen Ersoy’un şiirlerini yazma amacı topluma faydalı olmaktır. Hayatı boyunca yazdıklarıyla yapmaya çalıştığı şey, milletimizin üzerine atılmış ölü toprağını kaldırmak, Milletin başına bela olmuş sorunları vurgulamak ve insanlardaki dirilmeyi ve canlanmayı teşvik etmek için sanatı kullanmaktır” dedi.

“Ya İstiklal Ya Ölüm” sözüyle yola çıkılan Kurtuluş Mücadelesinin tüm vatanın seferberliği ile kazanılmış bir mücadele olduğunu ifade eden Yahya Yılmaz, “Ersoy’un, İstiklal, Hürriyet, Kahramanlık, Bayrak, Din ve İman duygularını yoğurarak yazdığı destanla amacının Milleti harbi kazanmaya karşı ümitlendirmek” olduğunu belitti. “Mehmet Akif’i ve İstiklal Marşı’nı yeni nesillerin tanıması ve benimsemesi için İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100. Yılının Mehmet Akif ve İstiklal Marşı yılı olmasının, milletin kendini tanıması, vatan bilincinin gelişmesi ve İstiklaline sahip çıkması için önemli bir aracı olduğunu ve bu bilince sahip olmanın elzem” olduğunu dile getiren Yılmaz, “Türk milletinin değerleri ve kahramanları hepimizindir. Gelecek nesillere bunu aktarmak ve bu ruhu kaybetmemek gerekir. Bu ülkenin düşmanı bitmez: elimizde değerini tarih boyunca kaybetmeyen Anadolu toprağı var. Birliğimizi, bütünlüğümüzü, Ersoy’un vurguladığı Türk milletinin değerlerini kaybetmemeliyiz” dedi.

Milletimizin onurlu mücadelesini ve bağımsızlığını vurgulayan Mehmet Akif Ersoy’u ve Ersoy’un sanat anlayışını anlamak İSTEyenler, söyleyişin tamamına İSTE resmi sosyal medya hesaplarından ve https://youtube.com/IsteEduTr üzerinden erişim sağlayabilir.

Yorum Gönder