banner45

Mikrokredi ile Kadınlara İş İmkanı

14 Ocak 2022 Cuma 15:49
Bu haber 141 kez okundu

Mikrofinans İskenderun Şubesi ihtiyaç sahibi kadınlara mikrokredi sağlamaya devam ediyor.

Mikrokredi ile Kadınlara İş İmkanı

Mikrofinans İskenderun Şubesi ihtiyaç sahibi kadınlara mikrokredi sağlamaya devam ediyor.

Mikrokredi uygulamasında, hiçbir maddi varlığı olmayan yoksul kadınların, mikrokredi almada diğerlerine göre daima öncelikli olduklarını söyleyen İskenderun Mikrofinans Şubesi Yöneticisi Hatice Ünal, kuruluş ve işleyişleri hakkında bilgiler verdi.

İskenderun’da 2009 yılının şubat ayında faaliyete başladıklarını belirten Hatice Ünal; “Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) bünyesindeki Türkiye Grameen Mikrofinans Programı’nın ilk olarak 2003 yılında Profesör Doktor Aziz Akgül'ün katkılarıyla Diyarbakır’da başlatıldığını daha sonrasında tüm Doğu illerinde, İç Anadolu Bölgesi ve batı illerine doğru ilerleyip Türkiye'deki 93 şubesine ulaşmış olduğunu belirtti.

Şu an aktif olarak 1000 kadının kredi kullandığını belirten Ünal; “Şu ana kadar 2500 bayan bizden Kredi kullanıp evlerine gelir getirici faaliyetler ile uğraştılar. Kozmetik, kıyafet ticareti, el işi yapımı, örgü işleri, güzellik salonları, kuaförlük, takı tasarım işleri, ev yemekleri yapımı, pasta börek yapımı, hayvancılık, koyun, dana, tavuk besiciliği gibi işlerle uğraşıyorlar bayanlar genelde. Minimum kredi limitimiz 1000 TL, maksimum limitiniz de ilk başlangıç ücreti olarak 2000 TL. İşlerini ilerletenler için maksimum 17 bin TL’ye kadar da kredi verebiliyoruz. Verdiğimiz krediler, küçük miktarlı olduğu için geri ödemeleri de küçük miktarlı oluyor.” dedi.

Yorum Gönder