Minik Kalplere İnce Dokunuş

27 Aralık 2021 Pazartesi 17:56
Bu haber 46 kez okundu

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, Denizciler Mustafa Kemal İlkokulu'nun bünyesindeki okul öncesi sınıfı öğrencilerini ziyaret ederek, varlığıyla dünyamıza anlam katan sevgi yumağı çocuklarımız ile bir süre sohbet etmesinin ardından çeşitli oyuncaklar hediye etti.

Minik Kalplere İnce Dokunuş

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, Denizciler Mustafa Kemal İlkokulu'nun bünyesindeki okul öncesi sınıfı öğrencilerini ziyaret ederek, varlığıyla dünyamıza anlam katan sevgi yumağı çocuklarımız ile bir süre sohbet etmesinin ardından çeşitli oyuncaklar hediye etti.

Kaymakam Yönden, Denizciler Mustafa Kemal İlkokulu’nun Okul Öncesi Öğretmeni   Rukiye   Akyol tarafından hayvanlara yönelik yürütülen proje hakkında bilgiler alarak, zat-ı aline ve emeği geçen tüm ilgili/yetkililere teşekkürlerini iletmek suretiyle çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar diledi.

Söz konusu proje; “We Add Value to Stem With Animals” adı altında yürütülen uluslararası bir eTwinning projesi olup, Türkiye, Kuzey Makedonya, Estonya, Litvanya, Letonya, Malta ve Ürdün’den 21 eğitimcinin katılımıyla yürütülmekte ve 4-10 yaş grubunu kapsamaktadır. Proje kapsamında hayvanlardan Stem öğrenmeye yönelik 3 ana tema ile çeşitli çalışmalar icra edilmiştir.

“Karada Yaşayan Hayvanlar”, “Suda Yaşayan Hayvanlar” ve “Uçabilen Hayvanlar” temalarıyla yapılan çalışmalar neticesinde öğrencilerimiz hayvanları detaylı inceleme fırsatı bulmuş ve onların problemlerine çözümler aramışlardır.  “Tavşan ve Kaplumbağa” hikayesinden yola çıkarak, kaplumbağanın daha hızlı gitmesini sağlayacak bir alet tasarlamalarının yanı sıra sokak hayvanlarını koruyan bir gönüllü tarafından çevrimiçi olarak hayvanların sorunlarını ve buna çözüm olarak neler yapılabileceği konusunda bilgilendirmeler yapılmıştır. Ayrıca, denizlerin aşırı kirlenmesi ve bazı deniz türlerinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalması göz önünde bulundurularak, çevre mühendislerinden çevrimiçi eğitim almak suretiyle deniz kirliliğinin sebepleri ve sonuçları hakkında bilgilenmelerinin yanı sıra denizlerimizi temizleyecek aletler tasarlama fırsatı da bulmuşlardır. Yüksek bina ve yapılar nedeniyle göçmen kuşların rotalarını kaybetme ve binalara çarpıp ölme tehlikesiyle karşı karşıya kalmalarına da dikkat çekilerek, yatay bina yapılarak uçan hayvan türlerine yardımcı olabilecekleri görmeleri sağlanmış ve yaptıkları tasarımların üstüne göçmen kuşlar için yuva yapmayı öğrenmişlerdir. Belgeselci ve kuş gözlemcisi tarafından da çevrimiçi olarak öğrencilerimize ve velilerimize göçmen kuşların yaşamlarına yönelik bilgilendirmeler yapılmıştır.

Söz konusu projeye dair yürütülen çalışmalar neticesinde öğrencilerimiz erken çocukluk çağında Stemle tanışma fırsatı bulmuş olup, okul hayatının ilk basamağında katıldıkları proje vesilesiyle de bilime ilgi duyan, araştıran, inceleyen, tasarlayan bireyler olarak yetişebilmelerine katkıda bulunulmuştur.


Yorum Gönder