Nihal Atakaş camii Dualarla Açıldı

04 Ocak 2019 Cuma 14:18
Bu haber 184 kez okundu

İskenderun’da yapımı tamamlanan 3 bin kişilik kapasiteli Sahil Cami ibadete açıldı.

Nihal Atakaş camii Dualarla Açıldı
İskenderun’da yapımı tamamlanan 3 bin kişilik kapasiteli Sahil Cami ibadete açıldı. 
Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra İskenderun eski Kaymakamı şimdiki Kilis Valisi Recep Soytürk, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Ak Parti Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu ile Abdulkadir Özel, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Atakaş Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Recep Atakaş, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, İşadamı Paşa Karaca, İskenderun Belediye Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve İskenderun halkının akın ettiği Nihal Atakaş Camii’nde eller ilk kez duaya açıldı.
Yoğun bir katılımın olduğu açılışta, camide ilk hutbe İskenderun Müftüsü Osman Şekerci tarafından okundu. 
İskenderun sahilinde bir gerdanlık gibi duran caminin ibadete açılışının heyecanını yaşadıklarını belirten Şekerci, "Rabbim bugün ibadete açmış olduğumuz camimizi başta İskenderun ilçemiz olmak üzere bütün ülkemize ve tüm İslam alemine hayırlara vesile kılsın. Cuma namazı itibariyle camimizi ibadete açmış olduk.  İskenderun olarak çok güzel ve mutlu bir gün yaşıyoruz" diye konuştu. 
Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu ise, sahil şeridine yapılan caminin bir benzerinin sadece Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan caminin olduğunu belirterek, Nihal Atakaş Camisi’nin ise o caminin bir büyüğü olduğunu söyledi.
Osmanlı dönemini yansıtan farklı mimarisi ile sahil bandında yapılan Nihal Atakaş Camii’nin şehre ayrı bir incelik ve güzellik kattığını belirten İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, “Nihal Atakaş Camiimiz, İskenderun’un en büyük camisi. İçerisinde Osmanlı dönemine ait figürler barındıran camimiz, ustalarımız tarafından ince bir işçilikle yapıldı. Nihal Atakaş Camiimizi İskenderun’umuza kazandıran Atakaş Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Recep Atakaş Bey’e teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Yorum Gönder