‘Öğretmen Demek Hz. Ali’nin Saygısına Mazhar Olmak Demektir’

24 Kasım 2023 Cuma 15:31
Bu haber 99 kez okundu

Türk Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık, ‘24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, ‘Öğretmen, sadece 3 heceli bir meslek adı değildir.

‘Öğretmen Demek Hz. Ali'nin Saygısına Mazhar Olmak Demektir'

Türk Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık, ‘24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, ‘Öğretmen, sadece 3 heceli bir meslek adı değildir. Herkes öğretmen de olamaz. Çünkü öğretmen olmak zorluğa, cefaya talip olmaktır. Öğretmen olmak çocuklar için her türlü zorluğa göğüs gerip her şart altında ben buradayım diyerek karanlıklara kafa tutmaktır. Öğretmen olmak karanlığa bir ışık olmak için Neşe Alten olup Babanla, Yasemin Tekin olup bebenle, eşinle kurşuna dizilip vatan olmak demektir. Öğretmen olmak çocuklar üşümesin diye soba yakarken öğrencileri Okan’la birlikte yanıp Burçin ve Aysun öğretmen gibi melek olmak demektir’ ifadelerini kullandı.

Öğretmenler günü münasebetiyle yayınladığı mesajında öğretmenin tanımını yaptığı konuşmasının devamında Türk Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık sözlerini şöyle sürdürdü; "Öğretmen olmak kirli yüzlü hainlere meydan okuyup Bayrak Direğinde şahadet kelimesi ile son nefesini vermek demektir. Öğretmen olmak Batman’da Aybüke, Tunceli’de Necmettin, İzmir’de Fırat olmak, Gaziantep’de Aysenur Alkan olmak demektir. Öğretmen olmak bir harf öğretmek için karda üşümek, sıcakta yanmak demektir. Öğretmen olmak Anadolu da yetişecek bir fidana damla damla su, dağlara yol, taşlarla okula sur, tarlalara tohum olmak demektir. Öğretmen olmak tandırlarda pişip köy ekmeği, fabrikaların dişlisi, tarlaların çapası, denizlerin pusulası olmak demektir. Öğretmen olmak öğrencinin önüne siper olup kurşunlara, bıçaklara hedef olmak, çetelere, torbacılara karşı durup emniyet olmak demektir. Öğretmen olmak cahillere direnmek, sabır taşı olmak demektir.

Öğretmen olmak zalime Yavuz, mazluma Selim olmak demektir. Öğretmen olmak kardelenler için her gün mücadeleci olmak Allah’tan dualarla istemek demektir. Öğretmen olmak Hatay’da medeniyet olmak, Van’da göl, Aydın’da incir, İstanbul’da Dolmabahçe, Nevşehir’de Hacı Bektaş, Konya’da Mevlana, Iğdır’da Aşure, Ağrı’da Ahmedi Hani, Diyarbakır'da delilo, Ankara’da Mustafa Kemal olmak demektir. Öğretmen olmak Çin’de sed, Adriyatik’de ses olmak demektir. Öğretmen olmak Hz Ali’nin övgüsüne, peygamberimizin saygısına mazhar olmak demektir. Zordur öğretmen olmak herkese nasip olmaz.

Gerçek öğretmen olmak, ahirette cennet olmak demektir. Bu yıl ki öğretmenler gününü 6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız depremde hayatını kaybeden Öğretmenlere ithaf ediyorum. Ruhları şad mekanları cennet olsun. Tüm meslektaşlarımın günü kutlu olsun”

Yorum Gönder