Paris İklim Anlaşması Meclisten Geçirilmelidir

13 Ağustos 2021 Cuma 18:15
Bu haber 74 kez okundu

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, partisinin İskenderun İlçe Başkanlığına ziyarette partililerle buluştu Partisinin Bölge Milletvekili İsmet Tokdemir ve il başkanı Ramiz Parlar ile birlikte İskenderun İlçe teşkilatında partililerle bir araya gelen CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, iklim değişikliklerinin, kontrol edilmesi zor afetlere yol açtığını belirtti.

Paris İklim Anlaşması Meclisten Geçirilmelidir

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, partisinin İskenderun İlçe Başkanlığına ziyarette partililerle buluştu Partisinin Bölge Milletvekili İsmet Tokdemir ve il başkanı Ramiz Parlar ile birlikte İskenderun İlçe teşkilatında partililerle bir araya gelen CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, iklim değişikliklerinin, kontrol edilmesi zor afetlere yol açtığını belirtti.


CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, birçok kentte orman yangınları ile sel olaylarının yaşandığını belirterek, "Küresel felaketlere yol açan ve artık ülkemizin gerçeğine dönüşmüş olan iklim kriziyle mücadele için gereken tüm adımlar atılmalı, vakit kaybetmeden Paris İklim Anlaşması meclisten geçirilmelidir. Biz hazırız. Bunu yapmaya çok ihtiyacımız var" diye konuştu.


Böke yaptığı konuşmada Türkiye’nin içerisinde bulunduğu duruma işaret ederek, “Karanlığın içinden geçtiğimiz bu günlerde hepimize güç ve kuvvet vermesi açısından birlikteliğimiz çok kıymetli. Çünkü gerçekten Türkiye çok zor günlerden geçiyor ve böyle karanlık ve zor günlerde karanlığın varlığını bilerek, onu değiştirme iradesini büyütüp, umudu cesareti öz güvenle var etmemiz gerekiyor. Bir arada olmaktan, işte o karanlığı, nereden kaynaklandığını ve değiştirme iradesini birlikte büyütme konusunda da kararlı olan Cumhuriyet Halk Partililerle bir arada olmaktan büyük bir onur duyuyorum ve gelecek adına da umut duyuyorum” dedi.


Hakikaten ülkenin dört tarafının yangın yerine döndüğünün altını çizen CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, “Ağır bir kriz halindeyiz. Bir anda derin bir buhran var. On milyon evde en az bir işsiz var. Mutfaklar yangın yerine dönmüş. Çok acilen aşmamız gereken ve bu ekonomik buhranla birlikte doğamız, çevre her taraf bir yakım halinde. Daha bundan iki hafta önce, Akdeniz’i sarıp sarmalayan büyük bir yangın felaketiyle karşılaştık. Yangını söndürmek için, hızlı adım atmak yerine, algıyı yönetmeyi seçen bir iktidarın izlediği yangın canlarımızı aldı. Bundan bir iki hafta sonra batı Karadeniz’e büyük bir sel felaketi geldi. Her şeyin başında şunu söyleyelim, bu felaketlerde krizleri yönetiyor olması gereken devleti, iktidar bilerek isteyerek bir krize sokmuş vaziyette. Maalesef iktidar ne felaketleri önlemek için, ne de yaşanan felaketi, yönetmek için üstlenmiş olduğu sorumluluğu yerine getirmiyor. Alınmış olan her yetki, beraberinde sorumluluk getirir. İktidarı derhal göreve çağırıyoruz, derhal!” diye konuştu.

Yorum Gönder