banner45

Psikolog Uğur Seküçoğlu ‘Narsist Bireylerle İletişim Yolları’nı Anlattı

28 Mayıs 2022 Cumartesi 18:59
Bu haber 260 kez okundu

Mega Medya Grubu Stüdyolarından canlı olarak yayınlanan Şirvan Selçuk’un hazırlayıp sunduğu ‘Editörün Günlüğü’ adlı radyo programına Psikolog Uğur Seküçoğlu konuk oldu.

Psikolog Uğur Seküçoğlu ‘Narsist Bireylerle İletişim Yolları'nı Anlattı

Mega Medya Grubu Stüdyolarından canlı olarak yayınlanan Şirvan Selçuk’un hazırlayıp sunduğu ‘Editörün Günlüğü’ adlı radyo programına Psikolog Uğur Seküçoğlu konuk oldu.

Mega Radyo’dan canlı olarak yayınlanan programda, Psikolog Uğur Seküçoğlu; ‘Narsistik Kişilik Bozukluğu’ ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Bölgemizin genç ve başarılı Psikologlarından Uğur Seküçoğlu, narsizm, narsist kişilik bozukluğu nedir, narsist bireyler nasıl anlaşılır, narsizt partnerle yaşam, narsist kişilik bozukluğunun nedenleri, belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgileri Mega FM dinleyicileriyle paylaştı.

‘Narsistik kişilik bozukluğu’ tanımı hakkında açıklama yapan Psikolog Uğur Seküçoğlu, “Narsistik kişilik bozukluğu taşıyan bireylerin çoğunluğu yükseltilmiş özgüven ve kendilerine besledikleri çarpıtılmış hayranlık ile yaşamlarını sürdürür. Bu insanlar çevrelerinden de aynı şekilde hissettikleri bu duyguların çoğaltılmasını beklerler. Çoğunlukla benmerkezci kişilik özellikleri ile beraber empati yoksunluğu, kişiliği fazlasıyla büyütme (abartma), başarıya ve güce bağımlı davranışlarla kendilerini belli ederler. Narsisti; ihtiyaç ve duygularınıza çok az saygı gösteren ya da hiç göstermeyen, bencil haklılık duygusu ve çekilmezliği ile ilginizi elde etmek isteyen biri olarak deneyimleseniz de gerçek şu ki; kendisinin farkına varamadığı, kavrayamadığı veya kabullenemediği bir ihtiyacın çok daha derin ve temel bir bağ kurabilmenin hasretini çekmektedir. Narsistik kişilik bozukluğu rahatsızlığına sahip kişilerin % 75 ‘i erkektir” dedi.

Narsist bireylerle iletişim yollarından da bahseden Psikolog Uğur Seküçoğlu, “Narsist bir bireye karşı davranış sınırları belirgin hale getirilmelidir. Narsist bir insanın karşısında yetersizlik, değersizlik, suçluluk, gibi duygulara kapılmamamız gerekir. Narsist bireyi değiştirme ve düzeltme çabasına girilmemeli ve Narsist bireye karşı olumlu ya da olumsuz hissedilen duygular net bir şekilde ifade edilmelidir. Kişi ihtiyaçlarının farkına vardıktan sonra, narsiste dur demeye başlamalı, narsistin manipülasyonlarına karşı dikkatli olmalı. Çünkü narsistler istediğini alana kadar karşı tarafa iyi davranırlar.  Narsiste karşı rahatsız olduğu şeyleri narsiste açmalıdır. Onu kaybetme korkusu ile yaklaşıldığı gösterilmemeli ve hissettirilmemeli. Eğer kişiyi kaybetme korkunuz varsa altında yatan neden de belirlenmelidir” ifadelerine yer verdi.

İskenderun’da ‘Sevgi Psikoloji’ adıyla Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak hizmet vermeye hazırlanan Psikolog Uğur Seküçoğlu, adlı yeni danışmanlık merkezinin 03 Haziran 2022 Cuma günü yapılacak olan açılışına tüm dinleyenlerini de davet etti.

Mega Radyo stüdyolarından canlı yayınlanan ‘Editörün Günlüğü’ söyleşi programı, FM bandı 97.7 frekansından ve eşzamanlı olarak www.megaradyoiskenderun.com internet üzerinden canlı yayınlandı. Mega Medya Grubu Haber ve Reklam Müdürü Şirvan Selçuk’un hazırlayıp sunduğu programın yönetmenliğini ise Mustafa Mert ve Ali Kemal Zerenli yaptı.Yorum Gönder