banner45

Psikolog Uğur Seküçoğlu ‘Takıntılardan Kurtulmak Mümkün’

06 Mayıs 2022 Cuma 11:56
Bu haber 283 kez okundu

Mega Medya Grubu Stüdyolarından canlı olarak yayınlanan Şirvan Selçuk’un hazırlayıp sunduğu ‘Editörün Günlüğü’ adlı radyo programına Psikolog Uğur Seküçoğlu konuk oldu.

Psikolog Uğur Seküçoğlu ‘Takıntılardan Kurtulmak Mümkün'

Mega Medya Grubu Stüdyolarından canlı olarak yayınlanan Şirvan Selçuk’un hazırlayıp sunduğu ‘Editörün Günlüğü’ adlı radyo programına Psikolog Uğur Seküçoğlu konuk oldu.

Mega Radyo’dan canlı olarak yayınlanan programda, Psikolog Uğur Seküçoğlu obsesif kompulsif bozukluğu (OKB) rahatsızlığı, nedenleri, türleri, belirtileri ve tedavi yöntemlerini Mega FM dinleyicileriyle paylaştı.

OKB’nin tanısı hakkında bilgiler veren genç Psikolog Uğur Seküçoğlu; “Obsesyon, bireyin zihninden çıkartamadığı, iradesi ve kontrolü dışında aklına hücum eden, çoğu zaman rahatsız edici, düşüncelerdir. Örnek vermek gerekirse bir yere dokunulduğu zaman kirlendiğini hissetmek, yakınlarına zarar verecekmiş korkusu. Kompilasyonlar kişin yaptığı tekrarlayıcı davranışlardır. OKB rahatsızlığında sadece obsesyonlar olabilir ya da sadece kompilasyonlar olabilir, genelde her ikisi aynı anda gözlemleriz.  Obsesyonlar kişiye rahatsızlık verirken kompulsiyonlar kişiye rahatlık hissi verir.  OKB rahatsızlığında böyle ortaya çıkar. OKB’nin nedenleri, baskıcı, suçluluk, utanç ve yetersizlik hissi yaratan ebeveynler tarafından büyütülmek. Ailede OKB rahatsızlığı olan biriyle büyümek, biyolojik etkenler, travmalar ve mükemmeliyetçi bir kişilik yapısına sahip olmak OKB’ye neden olabilir.” İfadelerini kullandı.

OKB’nin çözümü için insanların yapması gerekenlerden de bahseden Psikolog Uğur Seküçoğlu; “Takıntılı bireyler aklına gelenlerin sadece birer düşünce olduğunu bunların gerçek olmadığını bilmelilerdir. Kendilerini aşırı titiz, aşırı kontrol eden kişiler olarak tanımlamamalı bunun nedenin OKB olduğunun farkına varmalılardır. OKB’nin günlük hayatına getirdiği maliyetlerin de farkına varmalı; iş yaşamına etkisine, eşiyle olan ilişkilerine, sosyal hayatına etkisine ve kişisel gelişimine olan etkisinin farkına varmalılardır.

Düşüncelerle savaşılmaz…Düşüncelerle uğraşmak, düşünceleri durdurmaya çalışmak bataklıktan çıkmak gibi; kişi ne kadar çaba harcarsa daha da derine batar. Bu rahatsızlığa sahip kişiler yalnız bırakılmamalıdır. Düşünceler aklına geldiği zaman dışarı çıkabilir yürüyüş yapabilirler. Kişi takıntılı davranışları tekrarlamayı azaltmalı ve yapmaktan korktuğu şeylerin üstüne adım adım gitmelidir.” dedi.

Mega Radyo stüdyolarından canlı yayınlanan ‘Editörün Günlüğü’ söyleşi programı, FM bandı 97,7 frekansından ve eşzamanlı olarak www.megaradyoiskenderun.com internet üzerinden canlı yayınlandı. Mega Medya Grubu Haber ve Reklam Müdürü Şirvan Selçuk’un hazırlayıp sunduğu programın yönetmenliğini Mustafa Mert ve Ali Kemal Zerenli yaptı.

Yorum Gönder