Sanat Engel Tanımıyor

12 Mayıs 2018 Cumartesi 17:56
Bu haber 233 kez okundu

İskenderun’da engelli vatandaşlar yaptıkları resim ve el işleriyle engellerini aşıyorlar.

Sanat Engel Tanımıyor

İskenderun’da engelli vatandaşlar yaptıkları resim ve el işleriyle engellerini aşıyorlar. İskenderun ilçesinde 13 yıldır hizmet veren Uğurcan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezinde eğitim gören engelli vatandaşlar yaptıkları resim ve el işleri çalışmalarıyla hem engellerini aşıyorlar ve hem de aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.

İskenderun Belediyesi sanat galerisinde düzenlenen sergiye İskenderun Engelsiz Derneği Başkanı Feray Dingil, İskenderun Uğurcan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Necla Demir, İskenderun Uğurcan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Uğur Gökay, engelli öğrenciler ve anneleri katıldı.

Bedensel ve zihinsel engelli vatandaşlar, yaptıkları eserleri bir sergide buluşturarak, sergiyi anneler günü nedeniyle annelerine ve öğretmenlerine ithaf ettiler. Engelli büyük ve küçükler, öğretmenleri ve ailelerinin nezaretinde ahşap boyama, resim, ebru ve el işi gibi çalışmalar yaparak hayatla mücadele ediyorlar.

Sergiye katılan ve açılışı gerçekleştiren Engelsiz İskenderun Derneği başkanı Feray Dingil, bu tarz çalışmaların engelli çocukların topluma adapte olmaları açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Başkan Feray Dingil, engelli vatandaşlara çok daha fazla önem gösterilmesi gerektiğini belirterek, “Engelli vatandaşlar toplumumuzun kanayan yarası, keşke daha fazla kesime hitap edebilsek. Bizler elimizden geldiğince bu çocuklarımıza, vatandaşlarımıza topluma kazandırılması noktasında hep yanlarındayız, olmaya da devam edeceğiz. Yapılan bu çalışmalar ile engelli vatandaşları toplumumuza kazandırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Madam Seta işletmecisi Sibel Kara Keskin ile Meysun Dönmez Güzellik ve Sağlık merkezi de kentin bayan girişimcileri olarak bu anlamlı etkinlikte Uğurcan Eğitim merkezi kurucusu Necla Demir’in yanında bulunarak destek verdiler.

Engellilerin el emeği göz nuru çalışmalarının sunulduğu sergiden elde edilen gelirin sergiye emeklerini sunan engelli annelere bağışlanacağını söyleyen Uğurcan Özel Eğitim Merkezi Kurucusu Nejla Demir, "Çocukların ve annelerinin engelsiz düşüncelerle yaptıkları eserleri herkese örnek olmalı. Annelerimiz, çocuklarımız ve 20 kişilik öğretmen ekibimiz altı aylık sürede sergiyi hazırladı. Tüm halkımızı sergimize bekliyoruz. Sergimiz hafta sonuna kadar açık kalacak" dedi.

Sergiyi ziyarete gelen vatandaşlar ise sergiyi çok beğendiklerini belirterek, engelli vatandaşlara ve ailelerine katkı sunmayı da ihmal etmediler. Açılan sergi canlı klasik müzik eşliğinde devam etti.

Yorum Gönder