Sosyal Güvenlik Haftası Kutlandı

24 Mayıs 2021 Pazartesi 15:06
Bu haber 438 kez okundu

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) Hatay İl Müdürlüğü, 16-22 Mayıs tarihleri arasında kutlanan ‘Sosyal Güvenlik Haftası’ dolayısıyla Atatürk Anıt Alanı’na çelenk sundu.

Sosyal Güvenlik Haftası Kutlandı

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) Hatay İl Müdürlüğü, 16-22 Mayıs tarihleri arasında kutlanan ‘Sosyal Güvenlik Haftası’ dolayısıyla Atatürk Anıt Alanı’na çelenk sundu.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende haftanın anlam ve önemini belirten konuşmayı SGK Hatay İl Müdürü Hamit Bal yaptı.

Sosyal Güvenlik Haftası’nın pandemi kuralları çerçevesinde kutlandığını belirten Bal, “İnsanların gelirlerine bakılmaksızın toplum huzurunu ve refahını bozan sosyal tehlikelerin verdiği zararlardan ‘insan hakkı’ ve esas itibariyle de ‘devlet görevi’ olarak primli ya da primsiz sistemlerin kullanılması, kişilerin sosyal tehlikelerin zararından kurtarılma güvencesidir. Bu yıl 16-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Sosyal Güvenlik Haftasına; Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile etkinliklere başlanılmış olup; pandemi kuralları çerçevesinde işyerleri ve paydaş ziyaretleri yapılarak, sosyal medya ve basın yayın kuruluşları vasıtasıyla bir hafta boyunca sürekli gündem oluşturacak şekilde kamuoyunda sosyal güvenlik bilincini arttırmaya yönelik bilgilendirici ve tanıtıcı faaliyetler yapılacaktır. Yaşamış olduğumuz pandemi sürecinde sosyal güvenlik kapsamında olmanın ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılmıştır. Sosyal Güvenlik Haftası etkinliklerimiz içerisinde kayıtlı çalışmanın önemi vurgulanarak tanıtımlara ağırlık verilecektir. Sosyal güvenlik reformu kapsamında hayata geçirilen genel sağlık sigortası sayesinde toplumun %99’luk kesimi devlet güvencesi ile sağlık sigortasına sahip olmuş, sigortalı olarak çalışanların dışındakiler de cüzi bir prim ödemesi ile sağlıktan faydalanma imkânına kavuşmuşlardır. Genel sağlık sigortasının bir diğer önemli kazanımı ise karşılanan sağlık hizmetlerinin kapsamının genişletilmesi olmuştur. Sosyal Güvenlik Kurumunun sağlık sigortası kapsamında hastanelere, eczanelere ve sigortalılara sunduğu hizmetler sayısızdır, özellikle pandemi döneminde sağlık hizmetlerine kolay ulaşmanın önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Tüm personelimiz ile vatandaş odaklı hizmet anlayışıyla çalışmalarımızı arttırarak hizmet üretmeye devam edeceğiz. Bu vesilesiyle, çalışma arkadaşlarım başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik Haftası’nı kutlarım” dedi.Yorum Gönder