Tarihi İskenderun Garı Hızlı Treni Bekliyor

05 Temmuz 2018 Perşembe 23:55
Bu haber 285 kez okundu

Hatay’ın İskenderun ilçesine kurulacak olan ‘Hızlı Tren Projesi’ için büyük bekleyiş başladı. İskenderun’a kurulacak olan ‘Hızlı Tren Projesi’nin bekleyişi sürerken, 1915 yılında Fransızlar tarafından yapılan tarihi İskenderun Tren Garı’ndan her gün Adana ve Mersin’e iki sefer yapılıyor.

Tarihi İskenderun Garı Hızlı Treni Bekliyor
 Hatay’ın İskenderun ilçesine kurulacak olan ‘Hızlı Tren Projesi’ için büyük bekleyiş başladı. İskenderun’a kurulacak olan ‘Hızlı Tren Projesi’nin bekleyişi sürerken, 1915 yılında Fransızlar tarafından yapılan tarihi İskenderun Tren Garı’ndan her gün Adana ve Mersin’e iki sefer yapılıyor.
Vatandaşların tren yolculuğuna yoğun bir rağbet gösterdiğini belirten TCDD İskenderun Yolcu Taşıma Hizmetleri Şefi Orhan Uçmaz, 2017 yılının ilk 6 ayına göre, 2018 yılı ilk 6 ayında yüzde yüze yakın bir artışla 25 bin yolcu taşındığını söyledi.
İskenderun ve bölgesindeki vatandaşları hızlı tren heyecanı sararken Yolcu Taşıma Hizmetleri Şefi Orhan Uçmaz, yolcu trenlerinin çok güvenilir ve konforlu olduğunu belirterek, fiyatlarda da karayolundan daha avantajlı olduğunu söyledi.
Vatandaşların taleplerinde 2017 yılına göre, 2018 yılında yaklaşık yüzde yüz artış olduğunu ifade eden Uçmaz, “Adana ve Mersin’e günü birlik ve hafta sonları vatandaşların tercihi yoğun bir şekilde devam ediyor. Sabah saat 07.14 ve akşam saat 17.00’da olmak üzere günde iki seferimiz var. Vatandaşların rağbeti çok güzel ve daha da iyi olacağından eminiz. O yüzden umutluyuz. Vatandaşlarımızın buraya hızlı tren projesi kapsamında güvenli bir şekilde seyahat etmeleri için çaba gösteriyoruz. Bu çabamız devam edecektir. Geçtiğimiz yıl 15 bin yolcu taşıdık, bu yıl ise 25 bine yaklaştı ve daha da artacağından ümitliyiz” diye konuştu. 
Uçmaz, tarihi İskenderun Gar’ının 1915 yılında Fransızlar tarafından yapıldığını belirterek, tarihi dokusuyla ilgi odağı olduğunu da sözlerine ekledi.
Trenin kalkış saatlerine yakın yoğun bir kalabalık gözlenen tarihi tren garında tren yolculuğunu tercih eden vatandaşlarda, ‘Hızlı Tren Projesi’nin olacak olmasından dolayı çok mutlu olduklarını belirterek, “Sürekli tren yolculuğunu kullanıyorum. Hızlı trenin olması güzel olur, sadece İskenderun’a her yere yapılsa güzel olur. Hızlı trenin olması buraya geliş ve gidişlerinde artmasını da sağlayacaktır. Çünkü ulaşımda zamanın kısalması turistler için daha önemli vakit açısından. Bizlerde günü birlik geldik. O yüzden hızlı tren projesi güzel bir proje olur buraya. Şuan 3 saat sürüyor, daha kısa sürse çok daha geliş gidişler artar” diye konuştular.
Geçtiğimiz günlerde, kurulacak olan hat ve terminaller ile ilgili İskenderun’da bilgiler veren TCDD 6. Bölge Müdürü Oğuz Saygılı, proje ile yük, yolcu ve lojistik alanında önemli artışlar sağlayacağını söyledi.
Saygılı, projede İskenderun, Sarıseki, Payas, Dörtyol, Erzin, Adana güzergâhı üzerinde ‘Hızlı Tren Projesi’ni hayata geçirmek için alt yapı çalışmalarının devam ettiğini, İskenderun’da yapılacak olan modern ve yeni Tren Garı için taleplerin alındığını, proje kapsamında hemzemin geçitlerin altgeçitlere dönüştürüleceğini, bunun için de gerekli izinlerin alındığını belirtti.
Saygılı açıklamasının devamında ise, “Öncelikle Sarıseki - İsdemir istasyonları arasında bulunan ve sanayi kuruluşlarına hitap eden 6 adet hemzemin geçit alt geçide dönüştürülecektir. İsdemir İstasyonu İskenderun cihetinden ayrılarak yaklaşık 2 bin 600 metre uzunluğunda bir iltisak hattı bağlantısı ve yaklaşık 320 dönüm büyüklüğünde İskenderun OSB’ye Yük Merkezi planlanmaktadır. Proje firmasına yer teslimi yapılmış olup, çalışmalar devam etmektedir. 2018 Ağustos ayı sonunda tamamlanması planlamaktadır. Bunun yanı sıra Toprakkale - İskenderun hat kemsinde 38 adet hemzemin geçit bulunmaktadır.  Bu hemzemin geçitlerin alt veya üst geçit yapılarak iptal edilmesi için Hatay Valiliğinden olur alınmış ve projelendirme çalışmalarına başlanmıştır. Demir yolunun kotu yükseltilerek ve geosentetik duvar yöntemi kullanılarak hemzemin geçitlerin alt geçitlere dönüştürülmesi planlanmaktadır. Böylece 20 adet hemzemin geçit alt geçit veya üst geçit yapılarak iptal edilecektir.  İskenderun Hızlı Tren Garı binasının yoğun yolcu potansiyeline hizmet edebilecek şekilde yapılması sağlanacaktır. Hızlı Tren projesinin hayata geçirilmesi ile İskenderun’da gerek yolcu ve yük gerekse lojistik yönden önemli artışlar sağlanacaktır” açıklamasında bulunmuştu.


Yorum Gönder