Tosyalı Holding’in Devasa Yatırımında İlk Üretim!

03 Haziran 2023 Cumartesi 11:48
Bu haber 135 kez okundu

İskenderun 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde Türkiye’de bir ilk olan EAF Quantum teknolojisinin kullanıldığı Tosyalı Demir-Çelik Fabrikası’nda Tosyalı Ailesi ilk üretimin gururunu yaşadı.

Tosyalı Holding'in Devasa Yatırımında İlk Üretim!

İskenderun 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde Türkiye’de bir ilk olan EAF Quantum teknolojisinin kullanıldığı Tosyalı Demir-Çelik Fabrikası’nda Tosyalı Ailesi ilk üretimin gururunu yaşadı.

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ile İskenderun Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Tosyalı, 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nde devasa tesisin ilk üretimine şahitlik etti.

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı açıklamasında, “Tosyalı Holding olarak, teknoloji, inovasyon ve sürdürülebilirlik odaklı olarak yaptığımız yatırımların çok faydasını gördük. Bu sayede hem ülkemizde hem de başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada artan kaliteli çelik talebine hızla karşılık verdik. Bizi bu noktaya taşıyan yatırımlarımıza bu dönemde de hiç ara vermedik. Bu yatırımların odağında Tosyalı Holding olarak toplam üretimimizi çok daha yukarılara çıkaracağız. Tümü katma değerli çelik üretimine odaklanan bu yatırımlarla birlikte dünya sıralamasındaki yerimizi daha da yukarılara taşıyacağımıza inanıyorum. “dedi.

Tesis hakkında da bilgiler veren Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı; “Başlangıçta hurdadan üretim yapacak olan tesis, orta vadede ise madenden çelik üretimine geçecek. Tesisin devreye girmesiyle, bin 500’ü aşkın kişiye doğrudan istihdam sağlayacak. Toplam yatırım büyüklüğü 2,5 milyar doları bulan tesisin devreye girmesiyle 4 milyon ton/yıl yassı çelik üretilmesi hedeflenirken, bu tesisle birlikte Tosyalı Holding’in konsolide üretim rakamını yıllık 10 milyon tonu bulması planlanıyor. Endüstri 4.0 uygulamalarını üretim süreçlerine entegre edecek tesis, dijital dönüşümün dünya çelik üretimindeki en iyi örneklerinden biri olacak” dedi.

Tosyalı Holding’in ihracat gücüne önemli katkı sağlayacak olan fabrikanın üretime geçtiği ana tanıklık eden İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ise açıklamasında, “Mübarek cuma günü Tosyalı Demirçelik Fabrikasının ilk üretimine şahitlik ettik. Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fuat Tosyalı ile birlikte ülke ve bölge ekonomisi ile istihdamına büyük katkılar sağlayacak olan fabrikada yapılacak çalışmalar ile ilgili bilgiler alarak hayırlı uğurlu olsun dileklerimizi ilettik” dedi.Yorum Gönder