‘Uluslararası Yardım Kuruluşlarının Deprem Bölgelerine Destek Olması Lazım’

02 Aralık 2023 Cumartesi 13:36
Bu haber 108 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş; HBB ile UNICEF iş birliğinde gerçekleştirilen 6 Şubat Depremlerinin ardından il genelinde yürütülecek “Erken Çocukluk Gelişimi ve Engelliliğin Tespiti Projesi”nin açılış ve tanıtım törenine katıldı.

‘Uluslararası Yardım Kuruluşlarının Deprem Bölgelerine Destek Olması Lazım'

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş; HBB ile UNICEF iş birliğinde gerçekleştirilen 6 Şubat Depremlerinin ardından il genelinde yürütülecek “Erken Çocukluk Gelişimi ve Engelliliğin Tespiti Projesi”nin açılış ve tanıtım törenine katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Başkan Savaş, büyük afetler sonrası önemli sorunlar yaşayan annelerin kendilerine ve bebeklerine iyi bakamadıklarını aktararak bundan dolayı da annelere destek olunması gerektiğini vurguladı.

Deprem sonrası kadınların erkeklerden daha fazla stresli bir dönem yaşadıklarının altını çizen Savaş, “Kadınlarımız öncelikle ailesine ve çocuklarına katkı sağlamak için her türlü imkânı seferber etmeye çalışırken kendisiyle ilgilenmeyi unutuyor. 8,5 ay önce kadın sağlığı konusunda HASUDER ( Halk Sağlığı Uzmanları Derneği) ile bir projeye başlamıştık. Bugünkü projemiz de o projemizin tamamlayıcısı oldu.” diye konuştu.

Büyük afetler yaşamış bir toplumun, hayata bağlanması için her safhada dünyanın da yardımına ihtiyacı olduğunu hatırlatan Başkan Savaş, “Sadece yerel, bölgesel ve ulusal imkânlarla o toplumu kurtarma şansımız yok.  Dünyada; bu konuda eğitimli, birikimli ve ekonomik imkânı olan kurum ve kuruluşların da mutlaka o bölgelerde faaliyetlerini sürdürüp pozitif anlamda o bölgeleri hayata bağlama ve geleceğe taşıma konusunda destek vermesi şarttır.” açıklamalarıyla tüm dünyaya destek çağrısında bulundu.

UNICEF’in tüm temsilcilerine, çalışanlarına ve HBB personellerine teşekkürlerini ileten Başkan Savaş, proje kapsamında emeği geçenlere ise başarılar diledi.

Açılış konuşmalarının devamında söz alan UNICEF Türkiye Temsilcisi Paolo Marchi, "Deprem sonrası toparlanma ve iyileşme sürecine destek olmaya devam etmek için UNICEF olarak Hatay'da sizlerle el ele çalışacağımızdan emin olabilirsiniz. Geleceği yeniden inşa etmek için öncelikle işe, çocuklarımızla ilgilenerek başlamalıyız. Erken çocukluk gelişiminde iyileştirmeye başlamak, parlak bir geleceğe giden en iyi yol gibi görünüyor. Erken çocukluk hizmetlerine yatırım yapmak, çocukların ve toplumun genel refahı açısından en yüksek getiriyi sağlayacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Büyükşehir Belediyesinin yer tahsisi ve altyapı desteği sağladığı program, HBB Yerleşkesi (Expo Antakya Alanı) Hortikültür Sera Alanı Binası’nda düzenlendi.

Erken Çocukluk Gelişimi ve Engelliliğin Tespiti Projesi programına Hatay’daki yerel yönetim, resmi kurum, kuruluşların ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de katıldı.

Psikolog, erken çocukluk gelişimi uzmanı, sosyal hizmet uzmanı ve engelli uzmanlarının da katkı sağladığı projede; gelişimsel gecikmenin tespiti, engelli çocuklar için oyun alanlarının kurulması, ruh sağlığı ve psikososyal destek aktiviteleri, cinsel sömürü ve istismarın önlenmesi gibi konularda çalışmalar mobil ekiplerle çadır, konteyner kentlerde birlikte kırsal alanlarda da yürütülecek.

Program çerçevesinde temsilciler ve uzmanların katılımıyla oluşturulan tartışma grupları tarafından 15 ilçede deprem sonrası, çocuklara yönelik mevcut hizmetler ve kurumlararası işbirliklerine ilişkin durumlar ele alınırken eğitim, sağlık, sosyal güvenlik alanlarındaki sorunlara da çözümler sunuldu.

Yorum Gönder