Vali Doğan İskenderun’da Muhtarlarla Buluştu

16 Mart 2019 Cumartesi 12:59
Bu haber 53 kez okundu

Hatay Valisi Rahmi Doğan, İskenderun’da düzenlediği Muhtarlarla Buluşma Toplantısı’nda dağı, denizi, yaylasıyla, körfeziyle birlikte ilçede gurur duyulacak bir tablo olduğunu söyledi.

Vali Doğan İskenderun'da Muhtarlarla Buluştu

Hatay Valisi Rahmi Doğan, İskenderun’da düzenlediği Muhtarlarla Buluşma Toplantısı’nda dağı, denizi, yaylasıyla, körfeziyle birlikte ilçede gurur duyulacak bir tablo olduğunu söyledi.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel, Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Aytaç, İskenderun Belediye Başkan Vekili Cemil Çengel, kurum il müdürleri, ilgili kuruluşların üst düzey yetkilileri ve muhtarların katıldığı toplantı İskenderun Kaymakamı İskender Yönden’in ilçe ile ilgili yaptığı bilgilendirme sunumu ile

Söz alan Vali Doğan, Dörtyol- Hassa tünelinin yapılmasının önemine değinerek, projenin sadece İskenderun, Hatay, Dörtyol değil, Türkiye’nin projesi olduğuna dikkat çekerek, önümüzdeki ay proje ihalesinin yapılacağını müjdeledi.

İşadamlarının yer sıkıntısına değinen Vali Doğan, ‘Göreve başladığım günden bu yana şehrimizi tanımak ve sizlerle birlikte bir araya gelerek sorunlara yerinde çözüm önerileri aramak, değilse çözüm önerileri için sizlerin fikirlerini almak için ilçelerimizi geziyoruz. İskenderun bizim için çok önemli, biraz önce Kaymakamımız vergi tahsilat rakamlarını, ithalat ve ihracat rakamlarını verdi. Körfeze baktığınızda adeta gurur duyacağımız bir tablo var. Fabrika bacalarının tüttüğü, istihdamın olduğu bir lokasyon burası. Dağı, denizi, yaylasıyla, körfeziyle birlikte, özellikle körfezi belirtmek istiyorum çünkü dünyadaki nadir körfezlerden biri. 200.000 tonluk gemiler dahi yanaşarak buradan deniz taşımacılığı yapabiliyor. Deniz taşımacılığı ucuz maliyetli olduğu için daha çok tercih ediliyor ve bizim bölgemiz açısından da önemli. Bakanlarımızı buraya getirmeye çalışıyoruz. Gelen her Bakanımıza da ilimiz ile ilgili sıkıntılarımızı anlatmaya ve çözüm bulmaya çalışıyoruz. Gelen her Bakanımıza Dörtyol- Hassa tünelinin yapılması hususunu dile getiriyoruz. Bu sadece İskenderun ya da Hatay’ın projesi değil. Gaziantep’in, Şanlıurfa’nın, Diyarbakır’ın hatta Türkiye’nin bir projesidir. Dolayısıyla bunu söyleye söyleye önümüzdeki ay inşallah proje ihalesinin yapılacağı haberini almış bulunmaktayız. Körfez gerçekten dar bir şerit.  Sanayicimiz iş adamımız bizden sürekli yer talep ediyor. Ancak İskenderun’da tüm alanları fabrikaya çevirirsek burada nefes alacak yer kalmaz. Hemen dağın öbür tarafında olan hazine arazilerini sanayi alanı yapı, buraları sanayicimize ve iş adamlarımıza açmayı planlıyoruz. İskenderun’un gelir seviyesi oldukça yüksek. Buradaki yatırımcılarımız sayesinde bu bölgedeki işsizlik oranımız diğer bölgelere nazaran daha düşük. Ama dünya bir ekonomik krizden geçiyor. Türkiye’nin de bundan etkilenmemesi mümkün değil.” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Doğan, muhtarların sorun ve taleplerini dinledi.

Yorum Gönder