banner48

banner61

banner50

banner62

banner52

banner53

banner55

banner56

banner57

banner58

banner59

banner60

banner49

banner63

banner51

Yasaklı Irk Köpeklere Yeni Güvenlik Tedbirleri

16 Nisan 2022 Cumartesi 14:50
Bu haber 750 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, yasaklı ırk köpeklerin bulunduğu doğal yaşam alanında yapılan yeni düzenlemeler hakkında açıklama yayımladı.

Yasaklı Irk Köpeklere Yeni Güvenlik Tedbirleri

Hatay Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, yasaklı ırk köpeklerin bulunduğu doğal yaşam alanında yapılan yeni düzenlemeler hakkında açıklama yayımladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cumhurbaşkanlığının 7332 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu gereğince tehlike arz eden hayvanların yasaklanması sonucu çok sayıda yasaklı ırk, Defne’deki Sahipsiz Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimize bırakılmıştır. Ayrıca yetkili kurumlar tarafından teslim edilen ve sokaklardan toplanan yasaklı ırk hayvanların da eklenmesiyle birlikte bakımevimiz, kapasitesinin üzerindeki bir sayıda hayvana ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Söz konusu durumu tersine çevirmek, barınağımızdaki hasta ve bakıma muhtaç hayvanların tedavilerini aksatmamak üzere yaklaşık 100 yasaklı ırk köpek Yayladağı Yukarıokçular Mahallesi’ndeki doğal yaşam alanına güvenli bir şekilde nakledilmiştir.

Yukarıokçular’daki bu yeni tesis, doğal yaşam alanı olarak düzenlenmiş, hayvanların rahat hareket edebileceği ve serbestçe dolaşabileceği biçimde tasarlanmıştır.

Ancak, maalesef çoğunluğunun dövüşmeye odaklı yanlış yetiştirilme biçimleri ve bu ırk köpeklerin doğasından kaynaklı saldırganlığa yatkın hayvanlar olmaları sebebiyle, köpeklerin kendi aralarındaki kavgalar sosyal medyaya yansımış ve yaşananlar hepimizi derinden üzmüştür.

Kavgaların bir daha yaşanmaması ve köpeklerin birbirine zarar vermemesi için doğal yaşam alanının bölümlendirilerek hayvanların birbirinden ayrılmaları zaruri hale gelmiştir. Bu çerçevede çalışmalara ivedilikle başlanmıştır. Uygun şartlar sağlanana kadar köpek başına 1 kulübe, suluk ve yemek kabı olacak şekilde alanda gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Köpekler tasmalanarak bağlanmış ve birbirlerine zarar vermelerinin önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

Hem Defne hem Yayladağı’ndaki tesisimizde nefes alan tüm can dostlarımızın günlük bakımlarına özen ve sevgiyle devam ettiğimizi bildirir, kamuoyuna saygılarımızı sunarız.”

Yorum Gönder