Yaz Sıcaklarında Enfeksiyona Dikkat!

21 Temmuz 2016 Perşembe 15:02
Bu haber 970 kez okundu

Yaz sıcaklarında artış gösteren burun kanamaları, bademcik rahatsızlıkları ve kulak enfeksiyonlarına karşı uyarıda bulunan Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Dr. Seda Selimoğlu, zamanında tedavi edilmeyen enfeksiyonlarınbeklenmedik sıkıntılara neden olabileceğini ifade etti.

Yaz Sıcaklarında Enfeksiyona Dikkat!
‘Havuzlardaki Tehlikeye Dikkat’

Yaz aylarında kulak burun boğaz rahatsızlıklarının başında temiz havuza girilmemesinden kaynaklanan dış kulak hastalıklarının meydana geldiğini de ifade eden Uzm. Dr. Seda Selimoğlu, mümkün olduğunca temiz havuza girmek gerektiğini vurguladı.

KBB Uzmanı Dr. Seda Selimoğlu, “Havuzun kimyasalları veya her şeyi çok iyi olsa bile sinüzit ve alerjik nezle hastalıkları olanlar için çok zararlıdır. Özellikle kulağında problem olan kişilerin bu konuda çok dikkat etmeleri gerekmektedir.Yazın en çok meydana gelen kulak burun boğaz rahatsızlıklarından bir tanesi, temiz olmayan havuza girilmesi sonucu meydana gelen kulak kaşıntısı, kulak mantarı ve enfeksiyonu gibi dış kulak hastalıklarıdır. Bu yüzden de mümkün olduğunca temiz bir havuza ve denize girmek gerekmektedir” açıklamasında bulundu.

 ‘Deniz Suyu Sinüzitleri Temizliyor’

Deniz suyunun, burun tıkanıklığı için iyi bir tedavi yöntemi olduğunu ifade eden KBB Uzmanı Dr. Seda Selimoğlu, denizin tuzlu olmasının bir kısım sinüzitleri temizlediğini belirterek, “Deniz suyu, bazı burun tıkanıklıklarına çok iyi gelmektedir. Bu anlamda hastalarımıza mutlaka denize girmelerini ve denize dalarak burunlarının içine deniz suyu çekmelerini tavsiye ediyoruz. Hastalarımıza sadece iltihaplı dönemlerde denize gidilmesini tavsiye etmiyoruz” şeklinde konuştu.

‘Dondurma Boğaz Enfeksiyonunu Tetikliyor’

Yazın buzlu yiyecek tüketiminin bademcik iltihabına sebep olabileceğini açıklayan KBB Uzmanı Dr. Seda Selimoğlu, “Bademcik iltihabına yazın, kış aylarından daha sık rastlamaktayız. Bunun en önemli nedenleri; buzlu yiyeceklerin tüketimi, klima ve çok fazla ısı farkının oluşmasıdır. Dondurma tüketilecekse, ardından ılık su içilmesini öneriyoruz. Açık dondurmalarda bakteri üremesi çok hızlı ve kolay olduğundan, pakette korunan dondurma ürünlerinin tüketilmesi daha uygundur. Hijyen kurallarına dikkat edilmeli ve sık sık kıyafet değiştirmeye özen gösterilmelidir” dedi. 

Yorum Gönder